Her insana farklı bir

Dünyada ve Türkiye’de burun estetiği operasyonlarının son yıllarda oldukça arttığı görülüyor ve tahminler bu durumun önümüzdeki dönemlerde de hız kesmeden devam edeceği yönünde.

Giriş Tarihi: 20.04.2017 14:44

Öte yandan estetiği ameliyatları yaptırmaya karar verirken nelere dikkat edilmelidir? Bir burun doğal aynı zamanda güzel ve iddialı olabilir mi? Hem rahat nefes alıp, hem de görünümlü bir buruna sahip olmak mümkün mü? gibi soruların yanıtları burun estetiği ameliyatı olmak isteyenler için oldukça önem taşıyor. Hekimlik sanatını icra eden Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, merak edenler için tüm bu soruların yanıtlarını ayrıntıları ile açıkladı.

Belki de Burun Estetiğine İhtiyacınız Yoktur

Geliştirmiş olduğu 6 farklı cerrahi tekniği tıp literatürüne kazandıran Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, ''Söz konusu sağlık ise insanın kendisini emanet edeceği kişiyi, yani hekimini nasıl seçeceği çok büyük önem taşıyan bir konudur. Bilindiği üzere tıp bilimleri, yoruma açık bilim dallarındandır. Dolayısıyla farklı hekimlerin aynı konu üzerinde dahi farklı düşünceleri olabilir. Hasta kendi düşüncesine en yakın, kendisini en iyi anlayan hekim ile mutlu sona daha kolay ulaşabilir. Ayrıca unutmamak gerekir ki bazen hastanın talep ettiği durumlar, gerçekçi özellikler taşımayabilir. Hasta için en doğru hekimin, hastayı her ne koşulda olursa olsun ameliyat eden değil, belki de haklı gerekçeler ile ameliyatı reddederek hastayı burun estetiği ameliyatından uzaklaştıran hekim olabileceği göz önünde tutulmalıdır'' açıklamasında bulundu.

Estetik Görünme Sırası Erkeklerde

Genç ve güzel bir yüz, bilinenin aksine sadece kadınların değil, erkeklerin de ihtiyaç duyduğu değişimlerin başında geliyor. Bu nedenle son dönemde erkeklerde burun estetiği ameliyatı taleplerinde patlamalar yaşanıyor. Avrupa Yüz Plastik Cerrahi Akademisi tarafından üst ihtisas için davet alan ilk Türk hekimi unvanına da sahip olan Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, erkeklerde burun estetiği ameliyatının inceliklerinden şöyle söz etti: ''Erkeklerde burun ameliyatı, estetik görünüm açısından tercih edildiği gibi, nefes almak konusunda zorlanma gibi sağlık sorunlarını giderme amaçlı da uygulanmaktadır. ve kadın burun yapıları, estetik ve anatomik açıdan büyük farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle erkekler burun estetiği ameliyatını gerçekleştirecek hekimi seçerken, sonucun hekimin bilgi ve deneyimiyle doğru orantılı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalılar."

Güzel Ama Fonksiyonsuz Burunlar Yerine Nefes Alan Estetik Burunlar

Burun estetiği ameliyatı öncesinde hastaların muhakkak detaylı bir burun içi muayenesinden geçmesi gerektiğinin altını önemle çizen Yüz Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, "Burun içi kıkırdak ve kemiklerdeki eğrilikler, nefes almakta zorlanmanın en önemli nedenlerinin başında geliyor. Ancak sorun sadece basit bir eğrilikten kaynaklanmayabilir. Bu noktada detaylı şekilde burun içi endoskopik muayenesinin yapılması, hatta gerektiği durumlarda tomografi çekilmesi çok önemli bilgiler verecektir. Ayrıca burun etlerinin durumu, alerjik hastalık varlığı sinüzit ya da polip gibi başka sağlık sorunlarının varlığının da değerlendirilmesi çok önemlidir. Dolayısıyla hastaların burun ameliyatı öncesinde mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olması gerekir. Aksi durumda burundan ameliyat sonrasında daha iyi hava almayı sağlamak mümkün olmayabilir. Çok sık rastladığımız dışarıdan güzel görünen ancak fonksiyon görmeyen burunların nedeni de budur. Sadece burun içi kıkırdak ya da kemiklerin düzeltilmesi ile nefes alma zorluğu giderilemeyebilir." dedi.

BİZE ULAŞIN