Ne İzlesek?

Esquire öneriyor: haftanın öne çıkan yapımlarını listeledik.

Feud: Capote vs. the Swans / 2. Sezon (Disney+)

Yazı Ece Büyükçolpan

Fotoğraf: Alamy

Hollywood'un "Gilded Age" diye adlandırılan o altın çağını izlemeye bayılanların bu başyapıtı keşfetmek için geç kaldığını hiç sanmıyoruz. İki sezondan oluşan Ryan Murphy yapımı Feud'un ilk sezonunda Klasik Hollywood sinemasının ilk kült ismi Betty Davis ve Joan Crawford'ın ezeli egosantrik çekişmesini Bob Aldrich imzalı ve 2 Oscar Ödüllü Whatever Happened to Baby Jane?'in çekimleri esnasında olan biten üzerinden izliyoruz. Ancak dizinin ikinci sezonunda bizi bambaşka bir "feud" karşılıyor.

Yönetmen Gus Vant Sant'ın Esquire'ın emektar hikâye anlatıcılarından Truman Capote'nin 1960'lı yılların Amerikan sosyetesinin "kuğularım" adını verdiği zarif kadınlarıyla olan arkadaşlığını odağına aldığı ikinci sezonun entrikalı olay örgüsünün ilham kaynağıysa Laurence Leamer'ın Capote's Women: A True Story of Love, Betrayal and a Swan Song for an Era adlı romanı.

Breakfast at Tiffany's (1958), In Cold Blood (1965) gibi beyazperdeye de aktarılan kült romanların yazarı Truman Capote, Answered Prayers başlıklı romanında yer verdiği Le Côte Basque adlı bölümü 1965 Esquire'da yayımlanır. "Kuğularım" olarak nitelendirdiği sosyetik arkadaşlarının sırlarını ifşa ettiği bu yazı, yakın çevresi tarafından hiç hoş karşılanmaz ve ondan intikam almak üzere hayatını mahvetmeye yemin eden birkaç kişinin entrikalarıyla baş başa kalır ve olaylar gelişir.

Feud: Capote vs. the Swans (2. Sezon) Disney+'ta yayında.

BİZE ULAŞIN