Saat Dünyasının Patronları Hangi Saati Takıyor?

Bu yıl Cenevre'de düzenlenen Watches & Wonders fuarında horoloji dünyasının önde gelen isimlerine seçtikleri saati sorduk.

Saat Dünyasının Patronları Hangi Saati Takıyor?

Yazı Johnny Davis

Çeviri Mehmet Çelik

Fotoğraf Johnny Davis

Nisan ayının ikinci haftasında Cenevre Havaalanı'na komşu olan 810.000 metrekarelik bir sergi salonundaydım. Burada 45.000 kadar misafir, standları gezip promosyon olarak verilen çantaları toplayarak dolaşıyor, ücretsiz ve şekersiz içeceklerle yakıt ikmali yapıyor ve aralarında Rolex, Cartier ve Patek Philippe'in de bulunduğu 54 üst düzey saat markasının en son saat koleksiyonlarını tanıttığı notları karşılaştırıyordu. 2024 Watches & Wonders Saat Fuarı'ndaydım demek istiyorum.

Watches & Wonders Cenevre Vakfı'nın CEO'su Matthieu Humair'in (yani patronun) 10 Nisan Çarşamba sabahı saat tam 09.00'da sert bir kahve eşliğinde bana söylediği gibi, Watches & Wonders saat dünyası takvimindeki en büyük etkinlik ve her yıl daha da büyüyor.

Aralarında Bremont, Nomos Glashütte ve H. Moser & Cie gibi yeni markaların katılımıyla ve onlara ev sahipliği yapacak yepyeni bir ek binanın da eklenmesiyle, 2022'ye kıyasla iki kat daha fazla insan fuara geldi.

"Bu hem bizim için hem de Cenevre için son derece olumlu bir adım," diyen Humair, fuara gelenlerin her zamankinden daha genç olduğunu vurguladı.

"Yeni nesilden saat hayranlarına ulaşmamız çok önemli. Biz de bunu istiyoruz, markalar da bunu istiyor. Gelecek yıl için şimdiden çalışmaya başladık ve her geçen gün daha fazla marka [fuara] katılmak istiyor. Bu noktada bizim için önemli olan yüksek marka seviyesini koruduğumuzdan emin olmak."

Meslektaşım ve kol saatlerinin Usta Yoda'sı Robin Swithinbank'ın bu hafta başında The New York Times'ta yazdığı yazıya göre, geçen yılki fuarın küresel erişimi 700 milyon kişiydi ve bu müthiş rakam fuara ilişkin algınızı değiştirmiyorsa daha da hiçbir şey değiştiremez.

Ancak bu durum şu soruyu akla getiriyor: Saat patronları bu devasa etkinlikte hangi saatleri takıyor? Bütün gün markalarının ürünlerinden bahsediyorlar ama fuar boyunca hangi saatleri tercih ediyorlar? Merak edip onlara sorduk.

BİZE ULAŞIN