NASA’dan dünyanın en büyük yarışmasının Türkiye ayağı

Giriş Tarihi: 23.09.2020 13:36

Salgın tüm dünyada etkisini göstermeye ettiği için fuarlardan yarışmalara, konserlerden müsabakalara binlerce etkinlik ertelendi veya internete taşındı. Bu kapsamda NASA Space Apps Challenge 2020 etkinliği ile dünyanın dört bir yanındaki insanları 2-4 Ekim tarihlerinde çevrimiçi olarak bir araya getirecek.

Yaklaşık 100 ülke ve 200 şehirde eş zamanlı düzenlenen bu yarışmayı özel kılan detaylardan birisi de, dünyanın en büyük küresel hackathon yarışması olması.

NASA SPACE APPS CHALLENGE 2020; ELAZIĞ – İSTANBUL – ŞANLIURFA

Bu yıl 9. kez düzenlenecek olan etkinlik, bu yıla kadar yüz yüze gerçekleştirilmişti. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere salgın nedeniyle internete taşınınan etkinliğin ülkemizdeki ayakları; Elazığ, İstanbul ve Şanlıurfa'da gerçekleştirilecek.

Binlerce insanın 48 saat içerisinde dünya ve uzayda karşılaşılan problemlere yenilikçi çözümler getirmek için bir araya geldiği bu yarışmaya 'http://bit.ly/spaceapps20' adresindeki formu doldurarak katılabilirsiniz.

Bireysel veya takım olarak başvurular kabul ediliyor. Takımların minimum 2, maksimum 6 kişiden oluşması gerekiyor. Takım olarak katılım sağlandığında yine her bireyin başvuru formunu doldurması gerekiyor.

Space Apps Challenge 2020 organizasyonuna katılmak için başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışmanın bu yıl odaklandığı alanlar şu şekilde;

• Gözlem: Gözlem verilerini bilim adamları ve halk tarafından kullanılmak üzere daha erişilebilir hale getiren araçlar geliştirmenize yönelik hazırlandı.

• Bilgilendirme: Uzay ajansı verilerine farklı bir bakış açısıyla bakın ve insanları bilimsel ve tarihsel bilgilere dahil etmenin etkili yollarını bulun.

• Sürdürülebilirlik: Gelecek nesillere yaşanabilir bir gezegen bırakmak, uzayın zorlu koşullarında insan yaşamını sürdürebilmek.

• Yaratıcılık: Sizlerden hayal etmeniz, yeni fikirler inşa etmeniz ve farkındalık yaratmanız isteniyor.

• Yüzleşmek: Yerel, ulusal veya küresel düzeyde çeşitli sorunları çözmek için bu kategoride bir challenge seçebilirsiniz.

• Bağlanmak: Dünya'daki ve uzaydaki uzay ajansı misyonlarına katkıda bulunan karmaşık insan ve fikir ağlarını analiz etmeniz isteniyor.

SPACE APPS CHALLENGE NEDİR?

Dünyanın en büyük küresel hackathonu olan Space Apps Challenge, Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın 2012 yılından bu yana yürüttüğü uluslararası açık kaynaklı bir hackathondur. Yaklaşık 100 ülke ve 200 şehirde eş zamanlı olarak düzenlenen bu yarışmada binlerce insan, 48 saat içerisinde dünya ve uzayda karşılaşılan problemlere çözümler getirmeye çalışıyor.

BİZE ULAŞIN