Sivilcelerle savaş rehberi

Büyük sorunların arkasında küçük nedenler olabilir. Sivilce sorunun arkasındaki gerçekleri bilin ve onlarla mücadeleye hazır olun.

Giriş Tarihi: 18.05.2020 17:28

Sivilceler herkes için büyük bir sorun. Hatta önemli bir toplantı, lansman ya da randevu öncesinde gerçekten moral bozucu olabiliyor. Önemli olan sorunun kökenine inebilmek. Düşmanla mücadelede onu yakından tanımanız gerekiyor.

En baştan söyleyelim sivilcelerin en büyük sorumlusu her şeyde olduğu gibi stres. Daha bilimsel bir açıklama için Dermatolog Morgan Rabach'a kulak verelim. "Stresli olduğunuzda, vücuttaki kortizol seviyesi yükselir ve bu hormon yağ bezlerindeki yağ üretimini arttırır" diyor. Rosacea, kuruluk ve sadece genel tahriş gibi diğer konulara ek olarak "Bu durum zaten tıkanmış gözeneklerde daha da büyük sorunlara yol açabilir." Kortizolün cildinizi etkilemeye başlaması için özellikle stresli hissetmeniz bile gerekmez. Rutininizdeki herhangi bir bozulma cildinizin raylardan çıkması için yeterlidir. "Cildiniz içeride olup bitenlerin penceresi" diyor Dr. Rabach.

Dikkate almanız gereken başka şeyler de var. Yeni cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlamış veya başkalarını kullanmayı bırakmış olmanız bir faktör olabilir. Her zamanki kadar su içmemek, diyetinizde değişiklikler (daha fazla hazır gıda ve sürekli atıştırma gibi). Sıkı durun telefonda daha fazla konuşmak da sivilcelerin oluşmasında bir faktör olabiliyor. Çünkü telefon ekranları en kirli yüzeylerden. Bu kirli yüzeyin yüzünüzle sık temas halinde olması sivilcelere davetiye çıkartıyor.

Sivilceyi azaltmaya yardımcı olmak için, Dr. Rabach meditasyon gibi sakin aktiviteler yapmayı ve hayatınızın son zamanlarda değişen yönlerinin bir envanterini çıkartmayı öneriyor. Ayrıca daha az kahve, daha fazla su içmek iyi bir başlangıç olabilir.

BİZE ULAŞIN