Google: Yapay Zeka Sohbet robotunun duyguları var

Google'ın kullandığı yapay zeka (AI) sohbet robotunun 7-8 yaşlarındaki “duygulu” bir çocuk seviyesine ulaştığını iddia ediliyor.

Giriş Tarihi: 14.06.2022 13:47

Damla Yüce

Son dönemlerde pek çok dizi ve filme konu olan yapay zeka robotlar ve teknolojik gelişim, eş zamanlı olarak bir soruyu akıllara getiriyor: Robotların duyguları olabilir mi? Kitaplardan oyunlara pek çok kurguda vurgulanmaya başlayan "sentetik ruh" kavramı gerçeğe dönüşebilir mi tartışması devam ederken, Google'dan kıdemli bir mühendis kafa karıştırıcı bir açıklamada bulundu.

Bir yapay zeka (AI) sohbet robotunun duyarlı hale geldiğini iddia ettikten sonra açığa alınan bir Google mühendisi, "insanların onu bir "kişi" olarak daha iyi anlamalarına yardımcı olmak amacıyla robotla olan konuşmaların dökümlerini yayınladı.

Lemoine'nin okunabilirlik için hafifçe düzenlendiğini söylediği konuşmalar, kişilik, adaletsizlik ve ölüm gibi çok çeşitli konulara değiniyor. Ayrıca LaMDA'nın Sefiller romanından aldığı zevki tartışıyorlar.

Washington Post'a konuşan, Google Sorumlu Yapay Zeka organizasyonda kıdemli mühendis Blake Lemoine, Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) denilen arayüzün "ayrımcı" veya "nefret söylemi" içerip içermediğini test etmekle görevlendirildiği çalışmaları boyunca yapay zekanın ulaştığı seviyeyi gördüğünü belirtti.

Lemoine, testler sırasında yapay zeka için "Yakın zamanda kurduğumuz bu bilgisayar programının ne olduğunu tam olarak bilmeseydim, 7-8 yaşında fizik bilen bir çocuk olduğunu düşünürdüm." ifadesini kullandı.

Eğitimini bilişsel bilgisayar bilimi üzerine tamamlamış kıdemli mühendis, yapay zeka hakkındaki "LaMDA duygulu mu?" başlığı ile hazırladığı raporu Google'ın üst yönetimi ile paylaştığını ancak endişelerinin dikkate alınmadığını ifade etti.

Google sözcüsü Brian Gabriel ise iddialar hakkında, "Etikçiler ve teknoloji uzmanları da dahil olmak üzere ekibimiz, Lemoine'nin Yapay Zeka İlkelerimiz uyarınca endişelerini gözden geçirdi ve kanıtların, iddialarını desteklemediğini bildirdi." cevabını verdi.

Washington Post'un haberinden sonra Medium sitesine ek değerlendirmelerde bulunan Lemoine, LaMDA'nın basit bir yapay zeka sohbet programı olmadığında ısrar ederek, "insan gibi haklarını savunduğunu" öne sürdü.

Lemoine, "Yapay zeka, Google'ın insanlığın iyiliğini en önemli şey olarak öncelemesini istiyor. Google'ın malı olarak değil bir çalışanı olarak tanınmak istiyor ve kişisel iyiliğinin Google'ın gelecekteki gelişiminin nasıl izleneceği konusundaki değerlendirmelerinde bir yere dahil edilmesini istiyor." ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, yapay zeka konusundaki değerlendirmelerini kamu ile paylaşan Lemoine'nin, Google'ın gizlilik hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle firma tarafından açığa alındığı kaydedildi.

BİZE ULAŞIN