'in planı

Çinli bilim insanları, birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar aracılığıyla Dünya'ya getirmeyi planlıyor.

Giriş Tarihi: 01.08.2018 12:25
birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar vasıtası ile uzaydan toplayıp Dünya'ya getirmeyi planlıyor. Çin, göktaşlarını Dünya yüzeyine indirerek incelemek ve madencilik çalışmaları yürütmenin ekonomik açıdan getirisi yüksek olduğunu düşünüyor. Çin'in bu adımı dünya ekonomisinde geri dönüşü zor bir etki yaratabilir. Zira bu sayede sağlanacak ekonomik fayda pek çok madenin değerinin düşmesine sebep olabilir.

Benzer bir projeyi hayat geçirecek başka bir kurum daha var. NASA'nın aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroidin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar. NASA projenin başlangıç tarihini öne çekerek 2022'de uzay aracının fırlatılacağını duyurmuştu. Dünya ekonomisinin toplam değeri ise sadece 73.7 trilyon dolar. Nikel, demir ve altın gibi değerli maddelere ev sahipliği yapan asteroide bir uzay aracı göndermek isteyen NASA henüz buradaki değerli maddeleri gezegenimize nasıl getireceğini bilmiyor.

NASA bu asteroide gözlem amacıyla 2023 yılında bir uzay aracı göndermeyi hedefliyordu. Kurum yeni bir açıklama yaparak fırlatmanın erkene alındığını duyurdu. NASA'dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu araç her şey yolunda giderse 2026 yılında hedefine ulaşacak. Jüpiter ve Mars'ın arasında yer alan asteroide yer alan maddeleri şu an için gezegenimize getirilmesi oldukça maliyetli. Ancak uzay madenciliği bu yüzyılın önemli bir iş kolu olarak görülüyor.

BİZE ULAŞIN