Adidas ve Allbirds karbon ayak izini azaltmak için güçlerini birleştiriyor

adidas ve Allbirds, karbon ayak izini önemli ölçüde azaltarak çığır açan koşu ayakkabısının tanıtılmasından sadece sekiz ay sonra FUTURECRAFT.FOOTPRINT için yapacakları yeni lansmanın müjdesini verdi. Düşük karbonlu performans ayakkabılarının üretimini mümkün kılan proje ile tüm sektöre iklim değişikliğiyle mücadelede işbirliğinin gücü de gösteriliyor.

Giriş Tarihi: 16.12.2021 13:07

Bu yılın ilk yarısında (Mayıs 2021), çift başına 2,94 kg CO2e olarak ölçülen FUTURECRAFT.FOOTPRINT, mümkün olduğu kadar düşük karbon ayak izine sahip bir performans koşu ayakkabısı yapma konusundaki ortak tutkunun sonucu olarak her iki marka için de en iyiyi temsil ediyor.

20 Aralık haftası adidas online mağazasında satışa sunulacak ilk limitli koleksiyon ile adidas ve Allbirds spor ve moda için karbon nötr bir geleceğe yönelik kritik yarışı hızlandırıyor, düşük karbonlu performans ayakkabılarının ölçeklendirilebileceğini kanıtlıyor. Dört yeni renk grubu içeren sıradaki koleksiyon, 2022 baharındaki lansmanla birlikte beğeniye sunulacak.

FUTURECRAFT.FOOTPRINT, yenilikleri paylaşarak ve rakiplerle işbirliği yaparak ne kadar hızlı ilerleme kaydedilebileceğini gösteriyor. Böylelikle işleri her zamanki gibi yeniden düşünmeye teşvik etme gücüne sahip bir örnek teşkil ediyor.

adidas Global Brands Yönetim Kurulu Üyesi Brian Grevy, "Amacımız FUTURECRAFT.FOOTPRINT'i sistemik değişimi tetikleyen bir unsur olarak başka bir boyuta taşımak. İşbirliğinin ve açık kaynak zihniyetinin sektörde nasıl bir etki yaratabileceğini ve karbon sıfıra doğru ilerlemeye nasıl yardımcı olabileceğini göstermek istedik. adidas, yeni inovasyonları ölçeklendirmek için iş ortaklarıyla yakın çalışma mirasına sahip. İşbirliği olanaklarını görüyoruz ve üretimde uzmanlık getirebiliyoruz. Örneğin; 2015'te Parley ile okyanuslardan toplanılan plastikleri geri dönüştürerek tek bir konsept ayakkabı üretmek için işbirliği yaptık ve 2020'nin sonunda bu ayakkabılardan 30 milyon çift üretildi. Şimdi, 2025 yılına kadar her üründe ortalama %15 CO2e ayak izi azaltma hedefimiz var ve FUTURECRAFT.FOOTPRINT, bu hedef ve ölçekte düşük karbonlu ayakkabılar yaratma yolculuğumuz için ileri atılmış büyük bir adım."

Her iki marka da ayakkabının yaratılmasını sağlayan 12 aylık inovasyon maratonu boyunca önemli kazanımlar elde etti. Ürün tasarımı, malzeme yeniliği, sürdürülebilirlik ve tedarik zincirindeki ekipler, mümkün olan en düşük karbon ayak izine ulaşmak için malzemeleri, üretim tekniklerini, hatta ambalajı yeniden tasarlayarak sürecin tüm bileşenlerini ve yönlerini inceledi. Ayakkabının tasarımı, koşuculara fazlalıktan ziyade tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi vererek "indirgeyici sanat" felsefesine odaklanıyor. Bunun temel bir parçası, ayakkabının tek tek parçalarının kesildiği malzeme rulolarını oluştururken desen verimliliğini dikkate almaktı.

Tasarım ekipleri, malzeme parçalarını bir yapboz gibi ele alırken, israfı en aza indirmek ve karbon emisyonlarından tasarruf sağlamak için onları mükemmel bir şekilde bir araya getiren tangram prensibinden ilham aldı. Bu konsept, maksimum etki için ayakkabının hem üst kısmına hem de dış tabanına uygulandı.

FUTURECRAFT.FOOTPRINT aynı zamanda adidas ve Allbirds'ün şimdiye kadar ürettiği en hafif performans ayakkabılarından biri olarak da öne çıkıyor. Malzeme kullanımında daha fazla tasarruf sağlayıp yalnızca ihtiyaç duyulanı kullanırken, burulma çubuğu yerine oyulmuş bir orta taban yapısı ile ayakkabının performans bütünlüğünü de koruyor.

Markalar için yeni bir yaklaşım: Birlikte çözüm

Bir yanda daha geniş bir ürün yelpazesinde düşük karbonlu tasarım ve yaratımı keşfeden adidas, diğer tarafta performans ve lifestyle ürünlerine proje içgörülerini doğal malzeme mühendisliğine olan bağlılığıyla uygulayan Allbirds. Bu öğrenimler, adidas ve Allbirds için bir sonraki adımın da temellerini atıyor. Ayrıca, genellikle gizliliğe çok önem veren bir sektörde işbirliğine yönelik yeni bir yaklaşımın önünü açarak diğer markalara yeni çözümler bulmak için birlikte çalışma izni veriyor.

BİZE ULAŞIN