Modayla Sanatın Kucaklaşması: Istanbul State of Mind Sergisi

Modanın etkilediği ve etkilendiği farklı yaratıcı disiplinlerin Türkiye’de ilk kez bu anlamda bir araya geldiği özel bir sanat seçkisi olan Fashion Week Istanbul presents Istanbul State of Mind sergisi, Fashion Week Istanbul 2021 kapsamında, 14-17 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

Giriş Tarihi: 15.10.2021 17:07 Güncelleme Tarihi: 15.10.2021 17:08

Fashion Week Istanbul presents Istanbul State of Mind sergisi, Fashion Week Istanbul kapsamında Türk tasarımcıların koleksiyonlarını, ev ve sokak konseptinde, Likör Fabrikası ve Akaretler'de kurgulanarak, tiyatro sanatçılarının sergileyeceği özel bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Ev konseptinde Akaretler'de gerçekleşecek serginin özel seçkisiyle İstanbul'un "ev" yaşamına şahit olunurken, sokak konseptinde Likör Fabrikası'nda gerçekleşecek sergiyle ise 1800'lerden bugüne İstanbul sokaklarını yaşatan bir kurgu tasarlanıyor.

Sergide, İstanbul'dan izler taşıyan resim, fotoğraf, video ve multimedya türlerindeki sanat eserleri, enstalasyonlar ve sahne gösterileri yer alacak. Küratörlüğünü Kerimcan Güleryüz'ün üstlendiği projede Fashion Week Istanbul presents Istanbul State of Mind sergisinin ziyaretçilerini, İstanbul hayatına şahit olmanın yanı sıra, sanatçıların gözünden İstanbul'u farklı bir gözle keşfetme şeklinde bir sergi deneyimi bekliyor.

Fashion Week Istanbul Presents Istanbul State Of Mind Sergisinde, Bir İstanbul Apartmanından Kesit…

Fashion Week Istanbul presents Istanbul State of Mind sergisi kapsamında kurgulanan Akaretler'de "Bir İstanbul Apartmanı", çok katmanlı bir sergi olarak kurgulandı. Sanat severleri bir İstanbul apartmanının sakinlerinin evlerine davet eden sergi, Empire ve Onagöre tarafından tasarlandı. Türkiye'den moda tasarımcılarının son dönem ürünlerini özel bir sanat seçkisi olarak sunan sergi, çağdaş sanat eserlerini, genç tiyatro oyuncularının Türk edebiyatının önemli eserlerinden parçaları özgün yorumlayarak izleyiciyle hemzemin bir sahnede buluşturuyor.

İçinde bulunduğu şehir ve onun yaratıcı endüstrilerinden beslenerek var olan moda, statik bir sergi sunumundan çok daha farklı olarak Akaretler'de ev konseptindeki sergi, interaktif performanslarla ilk defa çağdaş sanat- sahne sanatları-tasarım-müzik-edebiyat alanlarında bir araya getiren özgün bir kürasyonla sunulacak. Sanat- sahne sanatları-tasarım-edebiyat alanlarında sadece Türk isimlerle kürasyonu gerçekleşen sergi, alanında bir ilk olma niteliğine de sahip.

Akaretler 25 ve 27 numaralı apartmanlarda, 14 – 17 Ekim tarihlerinde, her gün belli saatlerde gerçekleşecek okumalarda, oyuncular ünlü modacıların tasarımlarını giyerken, sahnede sergi ziyaretçilerinin bizzat gezebileceği bir prova olarak da görülebilecek. Kurgusunu Kerimcan Güleryüz, Billur Turan, Merve Tuna ve Onagöre'nin üstlendiği Fashion Week Istanbul presents Istanbul State of Mind sergisi, günümüzün görsel sanatçıları, moda tasarımcıları ve farklı dallardan performans sanatçılarını buluşturuyor.

Serginin "sokak" konseptindeki Likör Fabrikası'nda ise, üst katında müze formatında düzenlenen ve İstanbul'a dair işlerin gösterildiği bir düzen yer alırken, alt katında ise 1800'lerden günümüze İstanbul sokaklarında bir yolculuk sunuluyor. Likör Fabrikası'na girildiğinde sanat severleri canlı bir tablo ve yine performatif bir kurguda tasarımcı koleksiyonlarından özel parçalar karşılayacak.

Fashion Week Istanbul son 3 sezondur Türkiye Tanıtım Grubu tarafından destekleniyor ve IHKIB liderliğinde MTD, IMA ve IHKIB temsilcilerinin yer aldığı – yani moda endüstrisinin her alanından temsilcilerin bulunduğu – çalışma grubu tarafından yürütülüyor. Pandemi nedeniyle dijital platforma kayan bu sayede de Türk Moda tasarımını global moda endüstrisine çok daha hızlı ve etkili ulaştıran FWI moda diplomasisini kullanarak modanın dokunduğu her alanın önemli isimlerini global platforma bugüne kadar gerçekleştirilmemiş bir projeyle ulaştırma kararı aldı. Hem Türk hem de yabancı izleyiciyle – pandemi kuralları çerçevesinde - fiziksel olarak bir araya geleceğimiz sıra dışı bir proje.

Eserlerin tümünün merkezine İstanbul'un konulduğu sergide, İstanbul'a aşık olan herkes kendi sevdikleri İstanbul kadar belki de unuttukları, hiç bilmeyenlerin tanıştıkları ve aşık oldukları bir İstanbul ile yeniden kucaklaşacak.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (İHKİB) organizasyonuyla düzenlenen FWI; T.C. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nezdinde kurulmuş olan Türkiye Tanıtım Grubu (TTG) tarafından desteklenmekte ve Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ile İstanbul Moda Akademisi (İMA) iş birliğinde yürütülmektedir.

BİZE ULAŞIN