Yeni Sezon Yeni Sen

Global moda sisteminde her mevsim taptaze sürprizlerle dolu. Resort 2021 koleksiyonları arasında bir keşif turuna ne dersiniz?

Giriş Tarihi: 16.06.2021 17:45

YAZI ASRI JASMAN
ÇEVİREN ÖZGE DİNÇ

Yepyeni bir döneme başlamak (ve geçen yılı unutmaya çalışmak) için yapılacaklar listenize ekleyin; Resort sezonundan en az bir parçaya yatırım yapmak.

Her yıl heyecanla beklenen yaz mevsimini bu yıl nasıl geçireceğimiz muamma ama bu sizi umutsuzluğa sürüklemesin! Bizim gibi siz de moda markalarından ilham alın; dünyanın gündemi iç açıcı olmasa da, doğanın canlandığı ilkbahar ve yaz mevsimini her zamanki gibi renkli ve göz alıcı koleksiyonlarla karşıladılar.

Modanın gücünün ve ruhu canlandırma konusundaki yadsınamaz yeteneğinin farkındayız. İyi bir takım elbise giymenin insana nasıl kendini güçlü, hatta biraz daha uzun ve yapılı hissettirdiğini, iş dünyasına ve yetişkinliğe adım atmanın işareti olan ilk iş çantasının verdiği hissi, resmi bir giysinin altına giyilen renkli çorabın yaşattığı eğlenceyi biliyor ve hepimiz yaşıyoruz. Fazla uzağa gitmeyelim; evden çalışırken kendimizi işimize verebilmek için pantolon giyerek çalışma masasına
oturuyoruz.

Evde geçen 2020 yılı, modanın bir şekilde gerekli olduğunu bize ispat etti. Peki, ya lüks giyim? Satışlar gösteriyor ki, hep evde olduğumuz dönemde bile ondan vazgeçmedik. Ve kendimizi her defasında iyi bir yatırım yaptığımız fikriyle avuttuk.

Resort 2021 koleksiyonlarına bu bakış açısıyla göz atıyor ve mevsimin başlangıcında bize pozitif duygular getirecek trendleri, parçaları ve genel havayı inceliyoruz. Bunu, içinde bulunduğumuz dönemde neye yatırım yapabileceğinize dair bir rehber olarak kabul edin.

ADIM ATMAYA HAZIRLIK
İtalyan Tod's, piyasadaki en iyi ayakkabıları üreten markalardan biri. Öncelikle Gomminos modeliyle tanınsa da hangi modelini alırsanız alın hata yapmış olmazsınız. Bir çift Tod's her zaman iyi seçimdir.

Sezonun öne çıkanı çift renkli loafer'ın trend listesinde ilk sıralara yerleşeceğine kuşku yok. Bu ayakkabı modeli, rahatlığından ötürü 1950'li yıllarda okul çocukları tarafından yaygın olarak kullanılmaya başladığından beri hayatımızda. Tod's'larınızı jean'den chino pantolon ve şorta dek her şeyle, çoraplı ya da çorapsız, resmi davette ya da gündüz giyebilirsiniz. Onları yeni 'beyaz sneaker'larınız yapın.


Dior

EŞOFMANDAN KISA ŞORTA
Uzaktan çalışma sistemine geçtiğimizden beri bizimle olan eşofmanlarla artık yolumuzu ayırmalıyız. Evde çalışırken ve dinlenirken rahat oldukları kesin. Gelin görün ki, 2021 için yakalamaya çalıştığımız günlük stile uymuyorlar. Kim Jones'un Dior Men İlkbahar/Yaz 2021 tasarımları ev konseptine dayanıyor. Koleksiyondaki havalı görünümler arasında baskılı gömlekler ve onlarla uyumlu baskılı şortlar da yer alıyor. İnsan içinde giymekten çekinmeyeceğiniz türden kısa pijamalar da...

Dört duvar arasında eskittiğimiz kıyafetlere işte bu şıklık düzeyini getirmenin zamanı geldi. Kusursuzca tasarlanmış kısa şortlara bu yaz hem evde hem de sokakta bir şans verin.


Bottega Veneta

HER ŞEYİ İÇİNE ATMAK İÇİN BİR ÇANTA
Bilinmeyene nasıl hazırlanılır? Klasik çapraz çanta, kısa süreli gündelik işler için mükemmel aksesuar olabilir. Ancak artık farklı zamanlardayız, pandemiyle birlikte sürekli yanımızda taşıdığımız temel malzemeler de (el dezenfektanları, yüz maskeleri, antibakteriyel mendiller ve diğerleri) değişti,haliyle daha büyük çantalara geçmenin vakti geldi. Bez çantalar yeniden hayatımıza giriyor. Gerekli olan her şeyi ve çok daha fazlasını sığdırmak için yeterince geniş olan Resort 2021 modelleri sadece işlevsellik değil, stil sahibi bir görünüm de sunuyorlar.

Örneğin dayanıklı kanvasla hazırlanmış, deri ile detaylandırılmış ve markanın logosuyla tamamlanmış Salvatore Ferragamo Tornabuoni 1927 çanta iyi bir seçenek. Valentino Garavani çanta da benzer şekilde tasarlanmış ancak daha geniş bir forma sahip ve markanın ikonik çivileriyle oldukça havalı görünüyor. Kreatif direktör Demna Gvasalia'nın Balenciaga için tasarladığı çantaya gelince; kağıttan yapılmış gibi görünen ama gerçekte hava şartlarına daha dayanıklı polietilenden üretilen çantayla Gvasalia yine sürprizlerle dolu yaratıcılığını ortaya koymuş. Bottega Veneta'nın bez çantası ise muhtemelen aralarında en çok yönlü olanı çünkü esnek bir materyale ek olarak, ağırlığa uyum sağlayacak şekilde ayarlanabilen kayışlarla
tasarlanmış.

Hiç kimse yılın devamında neler yaşayabileceğimizi bilmiyor, bu yüzden her şeye hazır olalım. İyi bir önlem için tüm kişisel koruyucu ekipmanlarınızı, günlük ihtiyaçlarınızı ve katlanabilir şemsiyenizi dev bez çantanıza atın.


Salvatore Ferragamo

ŞIK GÖRÜNME İHTİYACI
Özenle giyindiğimiz günlere geri dönme vaktimiz gelmedi mi? Sadece özel zamanlarda değil, her gün bu modda olmalıyız. Çoğunlukla evlerimizin dört duvarı arasında sıkışıp kaldığımız ayların ardından bu romantik bir söylem olabilir, ancak kabul edelim ki moda dönüştürücü bir güce sahiptir. Henüz seyahat edemiyor olabiliriz ama neyse ki hâlâ giyinebiliyoruz.

Kreatif direktör Virgil Abloh, Louis Vuitton Resort 2021 koleksiyonunda dikkat çekici bir şekilde sokak giyimden terziliğe geçiş yaptı. Tasarımlarıyla kendi tarzına ve içinde yetiştiği kültüre atıfta bulunurken, iyi dikimli klasik parçaları yüceltti.

Koleksiyonun tamamına dahil edilen klasik motifler resmi ofis kıyafetlerine gönderme yaparken, gündelik kıyafetlere dair bir ize rastlanmıyor. Başrolde kravat, takım elbise ve terzilik var. Kısaca bu koleksiyon, istediğin işe uygun giyinmen gerektiğini söylüyor. Ve biz de 2021'in nasıl bir yıl olmasını istiyorsanız öyle giyinmeniz gerektiğini söylüyoruz. Yani bu durumda şık, kendinden emin ve üzerinde biraz kontrol sahibi olabileceğimiz bir yıl olacak.


Versace

ÇOCUKLUĞA DÖNÜŞ
Gucci, Donald Duck'ın başrolde olduğu bir başka işbirliğiyle karşımıza çıktı. Bu kez ünlü karakterin arkadaşlarını da görüyoruz: Huey, Dewey ve Louie. Dörtlü, çeşitli hazır giyim ve aksesuar tasarımlarında GG motifine karşı yıldızlarla dolu bir galakside ilerlerken görülüyor. Masum ve kaygısız zamanları hatırlatmak güzel. Pazar sabahları televizyon karşısına oturup çizgi film seyrettiğimiz, aklımızda hiçbir kaygı ve endişe olmadan kahvaltı yaptığımız zamanları hatırlatan bir koleksiyon bu. Gucci, nostaljiyle çağdaş olanı birleştirme konusunda gerçek bir usta. Ve unutmayın; eskimeyen şeyler ikoniktir.

HER ZAMAN GÜVENDE OLUN
Gündemi yakalamak söz konusu olduğunda, Resort 2021 sezonunun en dikkat çeken görünümü kesinlikle bu; Versace'nin sosyal sorumluluk projesi kova şapkası, güvenlik gözlüklerinden ilham alan gözlüğü ve Medusa logolu yüz maskesi bir arada.

Lüks bir yüz maskesi fikrine ne kadar yakınsınız bilmiyoruz; normal bir yıkanabilir yüz maskesi de sizi yürüyen bir reklam panosuna dönüştürmeden aynı işi hem sizi hem de başkalarını korumak yapabilir. Versace logolu yüz maskesinden daha dikkat çekici olan, pandemi dönemi aksesuarları arasına yeni eklenen, güçlendirilmiş şeffaf koruyucu gözlük. Daha dikkatli olmanız gerektiğini hissettiğinizde, damlacıklara karşı ekstra koruma sağlayan Versace gözlüğünüze başvurun. Günlük hayatta böyle bir şey takacağımızı kim tahmin ederdi?

BİZE ULAŞIN