Mickey Mouse’tan muhteşem bir gol!

Mickey Mouse bu yıl futbol dünyasına giriş yapıyor! Bu oyuncu ve afacan fare, çocuksu ruhunu kaybetmeyen saat koleksiyoncularının favorileri arasında yer alacak.

Giriş Tarihi: 16.12.2022 11:36
Bulgari 2021'de sunduğu "Smiling Mickey" saatin başarısının ardından Mickey Mouse'u bir kez daha saatçilik dünyasında öne çıkarıyor. Kadranın merkezinde konumlandırılan ünlü fare ilk kez bir futbol topuyla becerilerini sergiliyor. Nadir bir üçlü komplikasyon (retrograde, tarih ve dakikalar ile sıçrayan saat) içeren yeni tasarımın kalbinde 42 saatlik güç rezervli otomatik kurmalı Manufacture üretimi Calibre BVL300 mekanizma yer alıyor. Eğlenceli ve teknik Arena Bi-Retrograde Mickey Mouse, Gérald Genta'nın sıra dışı saatler tasarlama konusundaki köklü geleneğine saygı duruşunda bulunuyor.

1969 yılında kendi üretim tesisini kuran ünlü tasarımcı Gérald Genta, çağdaş saatin temellerini burada attı. Yaratıcılıkta sınır tanımayan, oyuncu bir ruha ve esprili bir yaklaşıma sahipti. Disney ile iş birliği yapan ilk tasarımcı olduğu zaman Mickey Mouse ve Donald Duck karakterlerini ince bir yaratıcılık ve sofistike teknikler içeren saatlere entegre etmişti. Gérald Genta markası günümüzde adını taşıdığı tasarımcının dehasını, koleksiyoncuların peşinden koştuğu nadir kreasyonlarda yaşatıyor ve ileriye taşıyor. Arena Bi-Retrograde Mickey Mouse saat de bu tasarımların en yeni versiyonu olarak sunuluyor. Öte yandan, futbol Mickey Mouse'un spor dünyasına ilk girişi değil çünkü geçmişte bir yarış pilotu olarak da saatlerde yer almıştı. Hatta golf oyuncusu olduğu bir Gérald Genta tasarımında golf sopası şeklindeki eli, retrograde dakika göstergesini oluşturmuştu.

Zor beğenen koleksiyoncular, bu yeni sınırlı sayıdaki edisyonda yine iyi tanıdıkları bir estetik dili görecekler. Saatin merkezinde Mickey Mouse yer alıyor. Walt Disney'in 1928'de yarattığı küçük fare, her dönem güncelliğini koruyan modernliğiyle şaşırtmayı sürdürüyor. Bu zeki ve son derece esnek, gözlerinin içi gülen karakter inanılmaz bir çizim yeteneğinin ve olağanüstü bir dehanın ürünü olarak gülümsemesiyle kalpleri fethetmeye devam ediyor.

Genellikle metal veya lake kadranda kullanılan Mickey Mouse, bu edisyonda tasarımıyla olağanüstü bir zanaatkarlığı ortaya koyan sedef bir kadranda yer alıyor. Bu organik malzemeye işlenen bir dizi mikro rölyef efekt ile benzersiz bir derinlik sunuluyor.

Her kadran, renk desenini yaratmak için kullanılan 14 klişe (plaka) ve tampon baskı tekniğiyle oluşturuldu. Daha sonra çok spesifik detaylara ışık, parlaklık ve hacim katmak için motifin bazı alanlarına şeffaf lake uygulandı. Mickey Mouse'a hayat vermek için toplamda 20'den fazla, her biri benzersiz el işçiliği içeren işlem gerekti.Kadranı süsleyen dakika imleri, kırmızı tonuyla hem Mickey Mouse'un şortunun rengini yakalıyor hem dokulu kauçuk kayışla uyum sağlıyor. Her zamanki gibi, Mickey Mouse'un hareketli kolu akrep işlevi görerek dakikaları sayıyor.

Mickey Mouse, 30 dakika işaretine yakın konumda burnunun üzerinden uçan futbol topuna bakıyor. Gérald Genta'nın estetik imzası olan ikonik 41 mm çelik arena kasanın kavisini takip edecek akrobatik bir hareketle bir röveşata yapmayı hesaplıyor galiba… Sol ayağının üstünde sıçrayan saat penceresi bulunurken diğer ayağı yanındaki 180° retrograde tarihe işaret ediyor.

Doğrudan 1980'lerde tanıtılan Fantasy koleksiyonundan ilham alan Arena Bi-Retrograde Mickey Mouse, başarısını şekillendiren bazı orijinal niteliklerini koruyor; örneğin, Mickey Mouse karakteri, arena kasa, bi-retrograde görünüm, manufacture üretimi mekanizma ve yine sınırlı sayıda 200 adetlik edisyonuyla nadir bir tasarım olması gibi…

Bulgari de 1996'da tanıttığı sıçrayan saat ve retrograde dakika işlevli ilk kalibreden 25 yıldan uzun süre sonra bu kez retrograde tarih işleviyle daha da zenginleştirilen Calibre BVL300 mekanizmayla saatçilik uzmanlığını bir kez daha kanıtlıyor.

Meraklılarına çocukluk hayallerini biraz daha sürdürme şansı sunan Bulgari, Arena Bi-Retrograde Mickey Mouse'un 200 şanslı sahibine özel bir sunum kutusu da hediye ediyor.

BİZE ULAŞIN