Vizyon Değişikliği: Aston Martin Rapide E

İngiliz lüks ve spor otomobil üreticisi Aston Martin, tarihinde ilk kez üretimini yaptığı elektrikli Rapide E modelini tanıttı.

Giriş Tarihi: 24.10.2018 09:34 Güncelleme Tarihi: 26.10.2018 18:19

Hazırlayan Onur AKÇAY
onur@onurakcay.com.tr

Bazı modeller vardır ki markaları için yeni bir sayfa açar. Bu bazen vizyon anlamında olur bazen de satış konusunda! İşte o modellerden biri de Aston Martin Rapide E. Çünkü Rapide E modeli Aston Martin için sadece bir başlangıç gibi duruyor. Sanırım Aston Martin CEO'su Andy Palmer da benimle aynı fikirde ki Rapide E ile ilgili yaptığı açıklamada çok önemli şeyler söylüyor: "İlk tamamen elektrikli üretim modelimiz olan Rapide E, bilgi birikimimizi hızlı bir şekilde takip edecek, gelecekteki EV modellerinin karakterini ortaya koyacak ve yüksek performanslı yeteneklerini sağlamamıza yardımcı olacak. Rapide E, aynı zamanda Lagonda'yı dünyanın ilk sıfır emisyonlu lüks modeli olarak yeniden piyasaya sürme yolunda kritik bir adım olarak hizmet edecektir." Daha ne desin, değil mi? Sanki iki cümleyle markanın gelecek hedeflerini özetliyor gibi.

Böylelikle elektrikli araç dünyasına iddialı bir giriş yapan İngiliz efsanesi Aston Martin'in Rapide E modeli, Galler'deki St. Athan fabrikasında üretilecek. Bu fabrika, Aston Martin'in dünya çapındaki en büyük ikinci tesisi olma özelliği taşıyor. Williams Advanced Engineering şirketi işbirliğiyle ortaya çıkan Rapide E, yalnızca 155 adet üretilecek. Tamamen elektrikli iki motorla piyasaya girecek olan model, 602 beygir güç üretme kapasitesine sahip olacak. 800V'luk ve 65 kW-saat kapasiteli motor, 250 km/s'lik maksimum hız değerine ulaşabilecek. 0-100 kım/s hıza dört saniyede çıkabilen Rapide E, tam şarj ile 322 kilometre yol kat edebiliyor. 950Nm tork üretebilen çift elektrikli motor, elektrikli bataryasının azalması durumunda bile tam kapasite gibi performans sağlayabiliyor. Rapide E, 400V'luk ve 50 kW'lık bir şarj ile bir saat içerisinde bataryalarını tamamen doldurabiliyor

Rapide E'de motor ve aktarma organlarında yapılan üst düzey revizenin dışında gövde kısmında da birtakım değişiklikler yapılmış. Aerodinamik jant ve lastikler sürüş dinamizmini arttırırken, otomobilde kullanılan hafif alaşımlar ve karbon kompozit malzemeler güvenli ve konforlu bir sürüş için düşünülmüş. Aston Martin mühendislik ekibinin son projesi olan Rapide E'de bulunan gövde kanatlarının genişliği, motorun ve fren disklerinin en etkili şekilde soğutulmasını sağlıyor. Merakla beklenen Rapide E'nin 2019 sonlarına doğru satışa çıkması planlanıyor.

BİZE ULAŞIN