Scarlett Johansson Disney'e Dava Açarak Black Widow'a Veda Etti

Marvel'ın süper kahraman serilerinde Black Widow'u canlandıran Hollywood yıldızı Scarlett Johansson, yapımcı şirket Disney'e Black Widow filmi sinemalarda gösterilirken aynı anda online streaming platformu Disney +’da da yayımlanması nedeniyle dava açtı.

Giriş Tarihi: 30.07.2021 17:25 Güncelleme Tarihi: 30.07.2021 17:26

ABD'li aktris Scarlett Johansson, Los Angeles Yüksek Mahkemesi'ne yaptığı dava başvurusunda, Black Widow'a 'çifte yayım stratejisinin, sadece sinemalarda gösterildiğinde gişeden elde edeceği geliri azaltarak, Disney'le yaptığı sözleşmeyi ihlal ettiğini' belirtti.

GİŞE REKORUNA KET
36 yaşındaki oyuncunun açıklanmayan miktarda tazminat talep ettiği davayı kazanması halinde, sektörde benzer birçok tazminatın söz konusu olması bekleniyor.

Scarlett Johansson'ın 9 kez canlandırdığı Black Widow olarak son kez izleyici karşısına çıkmış olabileceği mesajını verdiği film, 9 Temmuz'da gösterime girdiğinde, ilk haftada 218 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek koronavirüs pandemisi dönemi rekorunu kırdı.

Filmi 30 dolar ücretle Disney+'da yayımlayan şirket ise sinema salonları kapalıyken streaming platformunu geliştirmek için bazı filmlerde bu hibrit modeli deniyor.

'DİSNEY KENDİ CEBİNİ DOLDURMAK İSTİYOR'
Ancak dava başvurusunda şöyle denildi:

"Disney izleyicileri Disney+'ya yönlendirmek istiyor ki, eşzamanlı olarak hem gelirleri kendine saklayabilsin hem de platformun abone tabanını büyütebilsin, bu da Disney'in hisse fiyatlarını yükseltmenin test edilip onaylanmış bir yolu. İkinci olarak, Disney, Johansson'ın sözleşmesinde önemli ölçüde değer kaybı yaratmak ve böylece kendisini zenginleştirmek istiyor"

The Wall Street Journal'a göre Johansson, film Disney+'da yayımlandığı için 50 milyon dolardan fazla mali kayba uğradı.

BİZE ULAŞIN