Tyson, düz teorilerine karşı çıkıyor

Ünlü astronom Carl Sagan’nın öğrencisi ve modern fiziğin en popüler isimlerinden Neil deGrasse Tyson, düz dünya teorilerine cevap verdi.

Giriş Tarihi: 12.03.2018 16:42
Neil deGrasse Tyson, YouTube'daki StarTalk kanalıyla milyonlarca insana evreni, bilimi ve fiziği ünlü konuklarıyla açıklıyor. Kendisinin düz dünyacılara karşı tavrı ise oldukça derece net. Programının yeni bölümünde konuğuna 'nın neden yuvarlak olduğunu soran Tyson, "Dünya yuvarlıktır, çünkü uzaydan çekilmiş görüntüleri var" cevabını aldıktan sonra bazı açıklamalarda bulundu. Yeni kitabı Hurry ile açıkladığı astrofizik gerçeklerine dayanarak düz dünyacıların açıklamalarına değinen ünlü bilim insanı, evrendeki hemen hemen her şeyin küresel olduğuna dikkat çekti. Tyson, enerji ve fiziğin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir açıklama yaptı. Evrenin küresel şekil oluşturmaya yönelik fiziki gerçeklerle işlediğini belirten bilim insanı, düzlüğün mümkün olmadığına yönelik bilimsel tezler sundu.Dünya'nın düz olduğuna inananlar neden artışa gösterdi?

Göktaşlarının ve gezegenlerle yıldızlara kıyasla çok daha az kütleye sahip olan astreoidlerin ise kütlelerinin yetersizliğinden dolayı küresel bir şekil alamadıkları biliniyor. DeGrasse Tyson, ayrıca bir Ay tutulması sırasında Dünya'nın gölgesiyle gezegenimizin yuvarlak olduğuna dair somut ve anlaşılabilir bir kanıt sundu. Ay Güneş'in tam karşısındayken, Dünya'nın gölgesi her zaman yuvarlaktır ve hiç bu kadar düz olmamıştır. Gezegenimizin şeklinin ardındaki kanıtlar tartışılırken Tyson, aynı zamanda Düz Dünya Topluluğu'nun üyelerinin neden artışa geçtiğine de değinerek: "Ay'ın, Güneş'in ve diğer gezegenlerin küresel olduğuna inanıyorlar ama Dünya'nın düz olduğunu savunuyorlar." dedi. "Bana göre düz dünya taraftarlarının artışına neden olan iki şey var: Birincisi özgürlüğü savunan ve özgürce konuşabildiğiniz, fikirlerinizi aktarabildiğiniz bir ülkede yaşıyoruz. İkincisi de başarısız bir eğitim sistemi olan ülkede yaşıyoruz. Sistemimizin sadece ne bilmeniz gerektiğini değil, aynı zamanda, bilgi ve kanıtlar hakkında nasıl düşüneceğinizi de öğretmesi gerekiyor. Bu tür bir eğitimimiz yoksa, her şeye inanmaktan korkarsınız."

BİZE ULAŞIN