En İyi Fotoğraf Makineleri

2024'te alabileceğiniz en iyi 10 fotoğraf makinesini listeledik.

1.Her Şey İçin En İyisi

Yazı Mehmet Çelik

Fotoğrafa düşkün olan meraklılar ve profesyoneller bilir ki en iyi fotoğraf makinesi diye bir şey aslında hem yok hem de var! Daha doğrusu ihtiyaca yönelik çözümler için en iyi fotoğraf makineleri diye bir şey var, ki her yıl yapılan listeler de bu doğrultuda hazırlanıyor.

1980'lerde veya 1990'lı yıllarda hatta 2000'lerin başında yaşasaydık tek bir fotoğraf makinesi önerirdim, o da Giorgetto Giugiaro tasarımı efsanevi Nikon F3 olurdu. Ancak artık o dünyada yaşamıyoruz. Her gün bir başka yenilik yapıldığını öğrendiğimiz, yapay zekanın daha biz deklanşöre basmadan harekete geçtiği dijital dünyadayız.

Sürekli yeni özelliklere (ve sınırlı geliştirmelere) sahip makineler çıkıyor ve hepsi bir öncekinden daha iyi! Bir zamanlar 1/8000 müthiş bir deklanşör hızı iken şimdi saniyenin 1/80000'i görmek teknolojinin değişimini göstermesi açısından harika bir örnek. Artık sensörlerin yapısından veya "global shutter" (eşzamanlı deklanşör) denen yeniliklerden söz ediyoruz.

Lensler ise fotoğraf makinelerinden çok daha kalıcı yatırımlar ancak iyi bir sensöre sahip bir makine olmadan onlar da bir şey ifade etmiyor. Dolayısıyla bir fotoğrafçı ister meraklı ister profesyonel olsun önce makineye dikkat etmeli. Yakın tarihte "Dikiş makinesiyle bile fotoğraf çekerim" diyen bir usta vardı ama o da zamanın en iyi fotoğraf makinesi olan Leica kullanıyordu.

İhtiyaca yönelik çözümler bizi en iyi fotoğraf makinelerine götüren en doğru yol. Bu nedenle fotoğraf çekmek isteyen kişi önce alanını belirlemeli sonra ona yönelik bir makine aramalı. Bu noktada fiyat aslında ikinci planda kalıyor. Sokak fotoğrafları çekmek isteyen birisinin devasa bir makineyle sokaklarda gezinmesi her şeyden önce hem yorucu hem de ürkütücüdür. Öte yandan ufacık sensöre sahip bir makineyle ne manzara ne de yaban hayatı fotoğrafı çekilemeyeceği aşikar. Video çekmek isteyenlerin de farklı talepleri vardır.

Bu nedenle listemizdeki makinelerin her biri farklı ihtiyaçlara cevap verdiğinden rahatlıkla o alandaki en iyilerden biri diyebiliriz. İşte 2024'te alınabilecek en iyi fotoğraf makineleri:

Nikon Z8

BİZE ULAŞIN