Michael Corleone'nin Yazlık Takım Elbiselerine 50 Yıl Sonra Bir Övgü

The Godfather'ın ikinci filmi, sadık fedailer kadar keten takımlar hakkında da bir film.

Michael Corleone'nin Yazlık Takım Elbiselerine 50 Yıl Sonra Bir Övgü

Yazı Carmen Bellot

Çeviri Begüm Koçer

Bir suikast girişimi sırasında kimsenin (hele de kötü şöhretli bir gangsterin) niyeti bu olmasa da bir arbeden biraz dağılmış görünmeden çıkmak oldukça zordur. Özellikle de hedef sizseniz. Bu yüzden Michael Corleone'nin, daha doğrusu Don'un, The Godfather'ın ilk bir saatinde kurşun yağmuruna tutulduktan sonra neredeyse paramparça olması doğal, ama ikinci filmde o ve takım elbisesinin zarar görmeden çıkması hayli ilginçtir.

Corleone, Tahoe Gölü'ndeki evinin kayıkhanesinde, siyah ve beyaz benekli gri ipek dupiyon takım elbisesi, gömleği, kravatı ve mavi süet makosen ayakkabılarıyla (birkaç saat önce oğlunun komünyon ayinini kutlarken giydiği kıyafet) gecenin yorgunluğunu atarken görülür. Koşullar göz önünde bulundurulduğunda Michael Corleone harika görünüyor; bir yandan ölümün eşiğinden dönmüş olmanın acısını çekerken diğer yandan bir şekilde nezaket ve soğukkanlılık sergiliyor.

Aile avukatı Tom Hagen'a, neredeyse kan gölüne dönen olaydan sonra çok ihtiyaç duyduğu içkisini yudumlarken Corleone şöyle diyordu: "Babamdan öğrendiğim şey, etrafımdaki insanların düşündüğü gibi düşünmeye çalışmaktı. Bu esasa göre ise, her şey mümkün olabilir."

BİZE ULAŞIN