Berneron: Saatlerin Yeni Altın Ölçüsü mü?

Esquire Stil Direktörü Johnny Davis, markanın kurucusu Sylvain Berneron ile konuştu.

Berneron: Saatlerin Yeni Altın Ölçüsü mü?

Yazı Johnny Davis

Çeviri Mehmet Çelik

Mayıs ayının ilk günlerinde saat tasarımcısı Sylvain Berneron ile bir röportaj planlamıştım. Önceden ayarladığımız saatte Berneron'un adı ve sesi dizüstü bilgisayarımın ekranında belirdi ancak görüntü yoktu. Teknik aksaklık için özür diledi. Birbirimizi görmeden devam etmeye karar verdik. Açıkçası bu beni biraz rahatlattı. Çünkü Sylvain Berneron, şık, çekici, Fransız ve her fotoğrafını gördüğünüzde gözyaşlarına boğulmak isteyeceğiniz kadar yakışıklı [eşi ve ortağı Marie-Alix de güzelliğiyle uluslararası bir model olabilir] yani bu adam her anlamda çekici!

Berneron'un şirketi 2023'ün sonuna doğru piyasaya yeni bir saat çıkardı. Gelen tepkiler mest ediciydi. Kimse Patek Philippe Calatrava ile Cartier Crash'in karışımı gibi görünen, Londra'daki bir apartman dairesiyle aynı fiyata satılan ve 18 ayar sarı altın veya 18 ayar beyaz altın olduğu sürece istediğiniz malzemeden üretilebilen asimetrik bir elbise saatine ne kadar çok ihtiyacı olduğunun farkında bile değildi, bu durum bir gecede değişti.

Berneron'un ilk saati olan ve Haziren 2024'te ilk müşterilerin kavuşacağı Mirage modeliydi.

Mirage, sadece Dalí-vari bir tasarıma sahip değil. Saatin mekanizması da Louvre Müzesi'nde sergilenecek kadar güzel. Mirage'ın en çarpıcı özelliklerinden biri som altın oluşu. Öyle ki saatin pimleri bile altın.

Berneron'un gelişi, "bağımsız saatçiliğin yükselişi" olarak adlandırılan, küçük ölçekli, pahada yüksek ve tasarım odaklı şirketlerin üst düzey İsviçreli dev lüks markalara karşı övünme hakkı kazandırdığı bir döneme denk geliyor.

Sylvain Berneron'u benzersiz yapan şey ise Breitling'de ürün müdürü olarak günlük işini yönetirken bir yandan kendi markasını kurmuş olması.

Breitling son derece popüler ve başarılı bir marka ancak başta pilot saatleri olmak üzere maceralı bir yaşam tarzını sevenlere yönelik spor saatleriyle tanınıyor. Henüz Breitling koleksiyonlarında som altın bir elbise saati yok.

Sylvain'in Breitling'de geçirdiği dönem, daha önce IWC Schaffhausen'de çalışmış olan becerikli CEO Georges Kern'in gelişiyle aynı zamana denk geldi. Birlikte zaten başarılı olan bir şirketi çok başarılı bir şirkete dönüştürdüler: 2023 yılının Morgan Stanley raporuna göre Breitling ilk kez lüks İsviçre saat markaları arasında ilk 10'a girerek Rolex, Cartier, Omega ve Audemars Piguet'nin arasına katıldı.

Berneron, kişisel projesine devam etmesine izin verdiği için eski patronundan övgüyle söz ediyor ki bu kesinlikle alışılmadık bir durum.

BİZE ULAŞIN