Türkiye için 2024 Michelin Rehberi Açıklandı

Dünyanın en prestijli otel ve restoran seçkisi Michelin, Türkiye'de ikinci kez yıldızlarını verdi.

Türkiye için 2024 Michelin Rehberi Açıklandı

Dünyanın en prestijli otel ve restoran değerlendirme sistemlerinden biri olan Michelin Rehberi (Michelin Guide) 2024 yılı Türkiye seçkisi açıklandı. İstanbul, İzmir ve Bodrum'daki en iyi restoranlar Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde yıldızlarıyla buluşturuldu.

İzmir'de 15, Bodrum'da 19 restoran olmak üzere toplam 111 restoran Michelin Rehberi'nin tavsiye edilenler listesine giriş yaptı. Bodrum'da 2, İzmir'de 3 restoran birer Michelin yıldızına layık görülürken, İstanbul'da 2 yeni restoran, birer Michelin yıldızı ile ödüllendirildi.

4 yeni restoran çevreye duyarlı olmalarından dolayı Michelin Yeşil Yıldız ile taçlandırılırken, bu yıl ilk kez Michelin Sommelier Ödülü takdim edildi.

İzmir'den 3, Bodrum'dan 2 restoran birer MICHELIN Yıldızı alırken, Bodrum'dan 2, İzmir'de 6 olmak üzere toplamda 8 restoran Bib Gourmand ödülüne alırken; İstanbul seçkisine yeni eklenen 25 restorandan 2'si birer MICHELIN Yıldızı alırken, 8 restoran Bib Gourmand ödülüne layık görüldü. Böylece İstanbul'dan listeye eklenen restoran sayısı 77'ye yükseldi.

Ödül töreninde yaptığı konuşmada seçkiye dair bilgiler paylaşan Michelin Rehberi Uluslararası Direktörü Gwendal Poullennec, "Müfettişlerimiz bu yıl bir kez daha İstanbul mutfak seçkisinin cazibesine kapıldı. Karma kültüre sahip bir dünya şehri olan İstanbul, klasik Türk meyhanelerinden, son moda veya uluslararası restoranlara, aynı zamanda tam anlamıyla bir mutfak deneyimi sunan rahat restoranlara kadar oldukça zengin bir gastronomik panoramaya sahip. İkinci seçkiye bu yıl eklenen 2 yeni MICHELIN Yıldızı da dahil olmak üzere şehrin dört bir yanına yayılmış 24 yeni restoranın yer aldığı 2024 Seçkisi, aynı zamanda gelenekleriyle de gurur duyan cesur şefler neslinin yönlendirdiği gastronomi standartlarındaki yükselişi de gözler önüne seriyor" dedi.

Michelin Guide websitesine göre 1, 2 ve 3 Michelin Yıldızı arasındaki fark ise şöyle:

1 Michelin Yıldızı: Restoran kaliteli bir menüye sahip ve kendi kategorisinde çok iyi olarak kabul edilir. Mutfağı sürekli olarak yüksek standartlarda hazırlar.

2 Michelin Yıldız: Yıldızı, mutfağın kişiliği ve yeteneği yemeklerinde gerçekten belirgin olduğunda verilir. Yiyecekleri seçkin ve ilham vericidir.

3 Michelin Yıldızı: Mesleklerin zirvesindeki şeflerin üstün yemek pişirmeleri için verilen en yüksek ödüldür ve bazı yemekleri klasik olma yolundadır.

2024 Türkiye Michelin Rehberi tarafından yıldız alan restoranlar listesi

BİZE ULAŞIN