Güç, İstanbul’da

İstanbul Sinema Müzesi, kapsamlı bir Star Wars sergisiyle serinin hayranlarını hayal güçlerinin sınırlarını zorlamaya davet ediyor.

Güç, İstanbul’da

Yazı Zeynep Merve Kaya

"Uzun zaman önce, çok uzak bir galakside..." diye başlayan, milyonlarca insan için bağımlılık veya adeta yaşam biçimi haline gelen bir film serisi Star Wars ya da Türkçesiyle Yıldız Savaşları... George Lucas'ın hem kişisel kariyerini hem de sinema tarihini değiştirecek yapıtı 1977'de beyazperdeyi ilk kez sarstığından bu yana pek çok devam filmi çekildi, animasyonlara konu oldu. Oyuncaklar, figürler, bilgisayar oyunları, çizgi romanlar; beslenme çantasından bereye, lazer kılıcı şeklindeki kürdandan akülü arabaya kadar benzeri başka bir seride görülmeyen ürün yelpazesiyle Star Wars popüler kültürün en büyük film ikonu belki de...

Gerçek bir Star Wars hayranıysanız, muhtemelen tüm içerikleri tüketmiş, hatta belki de dünyanın dört bir yanındaki özel sergilere katılmış, etkinlikleri görmüşsünüzdür. Fakat böyle bir sergiyi ilk kez duyma şansınız da oldukça yüksek. İstanbul Sinema Müzesi'nde, 1 Şubat 2024'e kadar gezilebilecek "Galaksinin Fanları" sergisi, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı koleksiyon sergilerinden biri. Onu özel kılan ise dünyanın en büyük Star Wars hayranlarının özel koleksiyonlarından, bin bir özel izinle sergilenmek için ödünç alınan Star Wars eşyalarını bir araya getirmesi. Yani bu sergide karşınıza çıkan bir kostümü, üzerine para verseniz dahi bir daha asla kanlı canlı göremeyebilir, varlığından haberdar bile olmadığınız küçücük bir detayı barındıran bir eşyayı kendi şehrinizde keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN