Officine Panerai markasının CEO’su: Angelo Bonati

Röportaj Özge DİNÇ

Angelo Bonati, 1997'de Offi cine Panerai'nin CEO'su olduğunda marka üretim yapmıyor haldeydi. Ancak bugün Panerai, birçok in-house mekanizması olan ve ortaya koyduğu yenilikler günden güne artan uluslararası bir yüksek saatçilik markası.

İtalyan Deniz Kuvvetleri'nin talebi üzerine ürettiği su geçirmez saatlerle denizlerle bağ kurmaya başlayan Panerai, bu mirasını sürdürdü. Bugün de denizcilik saatleri konusunda en önde gelen markalar arasında yer alıyor. Adını verdiği Klasik Yat Yarışı'nı da sürdürerek açık sulardaki iddiasını ortaya koyuyor. Markanın CEO'su Angelo Bonati'yle Panerai'nin tarihten bugüne denizlerle ilişkisini ve Bonati'nin markanın geleceğine ilişkin fi kirlerini konuştuk.

Yeni sayımızın teması 'deniz ve saat'. Panerai de kuruluşundan bu yana denizlerle kuvvetli bağlar kurmuş olduğu için bu konuda en fazla söz söyleyebilecek markalardan biri. Bize Panerai'nin denizcilik tarihinden ve DNA'sından bahsedebilir misiniz?

Panerai'nin denizle yakın bağı, geçen yüzyılın başlarında İtalyan Deniz Kuvvetleri'nin su altında kullanmak üzere dakik bir saat üretmesi talebiyle başladı. Bugün bu tarihi bağ sürüyor; hatta Panerai Klasik Yat Yarışı ve Eilean'ın restorasyonuyla birlikte daha da kuvvetlenmiş durumda.

Bir Panerai saatine baktığımızda denizlerle, dalgıçlar ve yelkencilikle ilgili hangi detayları görürüz?

Denizlerle bağımız 1936'da İtalyan Deniz Kuvvetleri komandoları için üretilen ilk prototipten bu yana epey güçlü. Kalite, su geçirmezlik, su altında görülebilir rakamlar ve hassasiyet bir Panerai saatinden beklenen ana özelliklerdir.

İtalyan Deniz Kuvvetleri ve Mısır Deniz Kuvvetleri neden saatlerin üretimi için Panerai'yi tercih etmişti? Deniz Kuvvetleri'nin markadan özellikle talep ettiği bir özellik var mıydı?

Panerai'nin ailesine ait olan ve halen Floransa'da katedralin yanındaki yerinde bulunan tarihi mağaza L'Orologeria Svizzera açıldığında Panerai, saatçiliğin teknik konularında uzmandı ve İsviçre'de önemli bağlantıları vardı. Bilgisi ve yetenekleri sayesinde İtalyan Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu saatleri üretebildi. Panerai özellikle su altında görünürlükle ilgili tüm problemleri çözmüştür

BİZE ULAŞIN