Düğme yerine tablet ekran

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler kokpitteki düğme dönemine son verdi. Mucit işadamı Elon Musk’ın sahibi olduğu otomobil markası Tesla ile kokpitte dev tablet ekran dönemi başladı.

Düne kadar otomotiv dünyasında kokpitteki düğmelerin sayısı ile otomobilin değeri arasında bir bağlantı olduğu düşüncesi hakimdi. Birçok tüketici, düğme sayısı ne kadar fazlaysa, ödediği paranın karşılığını o kadar aldığına inanıyordu. Otomotiv firmaları, bu düşünceden yola çıkarak kokpit tasarımında, düğmeleri öne çıkarıyordu. Tüketiciler, birçok düğmeyi hayatları boyunca hiç kullanmasalar bile, kokpitinde bol düğmesi olan otomobilleri satın almaya devam ettiler.

Ancak, teknoloji dünyasındaki gelişmeler kokpit tasarımlarını değiştirmeye başladı. Mucit işadamı 'ın sahibi olduğu otomobil markası ile düğme dönemi bitti.

Tesla Model S'de düğmeleri ortadan kaldırarak kokpite dev bir tablet yerleştirdi. 17 inçlik dokunmatik tablet ekranıyla klima, navigasyon, müzik sistemi ve sunroof'u kontrol etmek mümkün. Aynı zamanda sürüş ayarları da tablet ekrandan yapılabiliyor. Tesla'nın diğer modelleri X ve Model 3'de de dev tabletler bulunuyor.

Otomotiv dünyasındaki bu değişime diğer markalar da uyum sağladı. Yeni modellerinin kokpitinde tablet ekranlar kullanmaya başladı. Böylece kokpitte kontrol düğmesi döneminin sonuna gelindi.

DÜĞME İSTEYENLER VAR
Ancak, yaşları 50'nin üzerindeki bazı tüketiciler tablet kullanımıyla ilgili sıkıntı yaşıyor. Sürüş esnasında tabletten ayar yapamadıklarından ve dikkatlerinin dağılmasından şikayet ediyorlar. Bakalım otomotiv dünyası bu soruna nasıl çözüm bulacak?

Ufuk Sandık

BİZE ULAŞIN