Akıllı hoparlörler

Akıllı hoparlörler

Yazı: Kaan SANCAR

21. yüzyılın başından bu yana gelişen bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve kablosuz internet gibi teknolojilerle oldukça değişen günlük yaşam, bulunduğu ortamı sürekli dinleyip komutlara yanıt veren 'akıllı hoparlörler' ile farklı bir boyut almak üzere. Peki, ister 'Alexa' diye seslenin, ister 'Siri' bu teknolojinin evlerimize katkıları nelerdir?

"Bir örnek bin açıklamadan iyidir." derler. Bu nedenle gelin detaylara girmeden önce biraz hayal kuralım... Bundan beş yıl sonrasına, 2022'ye gidelim. Ekim ayı. Havaların yavaş yavaş serinlediği, sonbaharın kendini belli ettiği günler. Saat 18:08. Yoğun bir iş gününün ardından eve gitmek üzere bir taksiye biniyorsunuz. Akşam yemeğine çağırdığınız misafiriniz tam 19:00'da kapıda olacak fakat henüz hiçbir şey hazır değil. Bu sizin için bir sorun mu? Hayır. Evdeki yardımcınız 'akıllı hoparlörü'nüze fırını başlatması için telefonunuz yardımı ile sesli bir komut gönderiyorsunuz. Ardından benzer komutları sırası ile robot süpürgenize ve havalandırma sisteminize de iletiyorsunuz. Saniyeler içerisinde de fırının çalışmaya başladığına ve evdeki diğer işlerin hallolmaya başladığına dair onaylar geliyor. Yüzünüzde bir gülümseme beliriyor.

Her şey planladığınız gibi gidiyor. Trafik dışında... Saat 18:57 ve en azından 10 dakika daha evde olmanız imkânsız görünüyor. Arkadaşınız arıyor ve kapıda olduğunu söylüyor. Telaşa gerek var mı? Tabii ki hayır. Gönderdiğiniz bir sesli komutla kapınız açılıyor. Yaklaşık 10 dakika sonra siz de evdesiniz. Selamlaşmanızın ardından, akşam yemeğini sunuyorsunuz. Akıllı hoparlörünüze akşam yemeğinde çalma listesini çalmasını ve ışıkları kısarak loş bir ortam oluşturmasını söylüyorsunuz. Her şey hazır gibi. Ya siz?

Zaman yolculuğumuzu tamamlayıp 2022'yi bir kenara bıraktığımızda gördüğümüz üzere önümüzdeki yıllarda evlerimizle olan etkileşim şeklimiz oldukça değişecek ve bu değişimin başkahramanı da son günlerde epey gündemde olan 'akıllı hoparlörler' olacak. Burada aklınızda şu sorular belirmiş olmalı: Geleceği şekillendirmesi beklenen bu 'akıllı hoparlörler' tam olarak ne? Bu teknoloji hayatımıza neler katacak?

Akıllı hoparlörleri kısaca, yapay zekâ yazılımları, sürekli dinleyen mikrofonlar ve internet bağlantısı ile güçlendirilmiş kablosuz hoparlörler olarak tanımlayabiliriz. İlk defa 2014 yılında Amazon'un 'Echo' isimli cihazı ile görücüye çıkan ürünler, sunduğu üç ana işlev ile kablosuz hoparlörlerden ayrılıyor: Herhangi bir cihaza ihtiyaç duymadan müzik çalabilmek, yapay zekâ ürünü akıllı asistanları ile kullanıcıların soru ve isteklerine yanıt verebilmek ve desteklenen akıllı ev sistem ya da aletlerini kontrol edebilmek.

BİZE ULAŞIN