Esquire Best of 2018: Bovet 1822 / Récital 22 Grand Récital

Yazı Özge DİNÇ

Grand Prix d'Horlogerie'de büyük ödülü (Aiugille d'Or) alan saatin Récital 22 Grand Récital olması kimseyi şaşırtmadı. Diğer bir favorim Van Cleef and Arpels Planetarium'du, o saat de başka bir sınıfta ödüllendirildi; ikisi de uzayla ilgili saatlerdi.

Zamana ilişkin bilgilerimiz, gezegenimizin kendi yörüngesi etrafındaki ve Güneş çevresindeki hareketinden yola çıktığı için saatlerin Güneş'ten, Ay'dan ve Dünya'dan ilham almaları çok doğal, ama bu dev yapıyı 'planetarium / orrery' adı verilen ufak bir modelde canlandırmaları, bunu da bir saatin içinde kullanmaları çok şiirsel geliyor bir yandan da. Yalnızca 60 adet üretilen Bovet Récital 22 Grand Récital de bu saatlerin en iyi örneklerinden biri.

Markanın sahibi Pascal Raffy, koleksiyonerler için eşsiz ve komplike saatler üretmek istiyor. Récital 22 Grand Récital, Bovet'nin üçüncü astronomik saati: İlki 2016'da duyurulan Récital 18 Shooting Star Tourbillon'du, ikincisi ise bir yıl sonra duyurulan Récital 20 Asterium'du, üçüncüsü de yazıya konu olan, Grand Prix d'Horlogerie'de büyük ödülü alan saat oldu.

BİZE ULAŞIN