280. yıl | Jaquet Droz

Yazı Mehmet ÇELİK

Dünyanın en eski saat üreticilerinden biri sayılan Jaquet Droz bu yıl 280. yaşını kutluyor.


Jaquet Droz markasının 1738'e uzanan tarihi, mekanik sanatın dâhisi olan bir insanın, Pierre Jaquet- Droz'nun hayatına bağlıdır. Pierre Jaquet-Droz, 1721'de İsviçre'de, o tarihlerde küçük bir köy olan La Chaux-de-Fonds'da La Farme de S'ur Le Pont adlı bir çiftlikte doğdu. Çocukluğundan itibaren Brandt-di-Grieurin, Sandoz ve Robert ailelerinden oluşan akrabalarının gözetimi altında saat yapımında çalıştı. Pierre Jaquet-Droz ilk gençliğinde dahi el becerisi, üstün zekâsı ve titiz tabiatıyla kendine yakın bulduğu karmaşık mekanik araçlara büyük ilgi duyuyordu.

Kendisine ait ilk atölyesini daha 17 yaşında açan Pierre Jaquet-Droz, 1738'den 1747'ye kadar neredeyse bütün vaktini saat yapımına adadı. Uzman olduğu konu "büyükbaba saati" denilen karmaşık mekanizmalara sahip uzun sarkaçlı saatlerdi. Ustalığı kadar mekanik prensipleri mantıklı bir şekilde uygulaması ve mekanizmalarına otomat ve müzik ekleyebilmesiyle de yeniliklere meraklı varlıklı ve zorlu müşterilerin dikkatini kendi üzerine çekmiş oldu.

Bir yandan üniversitede felsefe eğitimi alan Pierre Jaquet-Droz, bir yandan da cep saatleri ve masa saatlerini mineleme sanatının en güzel örnekleriyle işliyor, sanat eseri sayılabilecek saatler ortaya çıkarıyordu. Asıl başarısı ise aynı zamanda bir mucit olmasıydı.

BİZE ULAŞIN