Remake: Düğün Kulübü

Yazı Tolga ÜYKEN

Elin Amerikalısı, bir Kore, bir Japon veya bir İspanyol filmini beğenmeye görsün! Hemen üzerine çöker, 'remake' yaparak yani filmi 'yeniden çevirerek' kendi yorumunu ortaya koyar. Elbette güzeli de vardır bu yapımların... Fakat aralarında hayal kırıklıkları da hiç az değil. Peki onlar yapar da, bizim neyimiz eksik? Sinemanın vazgeçilmezi 'remake' meselesine Esquire olarak el atıyoruz. Artık her ay, bu sayfalarda sevdiğimiz bir filmin kafamıza göre bir alternatifini çekeceğiz. Esquire Remake'in ilk filmi, bir efsane: 'Dövüş Kulübü'.

ORİJİNAL ESER: DÖVÜŞ KULÜBÜ
Chuck Palahniuk'ın aynı isimli romanından Jim Uhls tarafından senaryolaştırılan 'Dövüş Kulübü', sinema tarihinin en kült yapımlarından biri. Dövüş Kulübü'nün hikayesi kısaca şöyle: Anlatıcı, uykusuzluk sorunuyla baş edememektedir. Doktor tavsiyesiyle son çare, kanser hastalarının terapi merkezine katılır. Burada Marla isimli gizemli bir kadınla tanışır. Daha sonra hayatına girecek olan Tyler Durden ise, Anlatıcı'yı hem 'Dövüş Kulübü'ne hem de tüketim toplumunun çürümüşlüğüne dair bir yolculuğa çıkaracaktır.

Uyuyamıyordum. Ne yapsam, uyuyamıyordum. Günlerdir, haftalardır, aylardır; bir gün bile dinç olduğumu veya kafamı yastığa koyup hülyalara daldığımı hatırlamıyordum. Bu kronik uykusuzluk, beni bitirecekti. Derhal bu soruna bir çözüm bulmak için doktora gitmeye karar verdim. Lakin Genel Sağlık Sigortası Primleri'ni aylardır ödememiştim. O yüzden doktora gitmek yerine, dayıma gitmeye karar verdim. Dayım hem bedavaydı hem de beni çok yakından tanıyordu. Başım ne zaman dara düşse, dayımdan akıl alırdım.

Dayım, tuhaf bir adamdı. Hayat felsefesi "İnsan kendisinin doktorudur." cümlesiydi. O yüzden, sağlık sorunlarını önleme ve tedavi etmede kendine yetebildiğini düşünüyordu. İşin garip tarafı, bu konuda başarılıydı. Onun bir kez bile doktora gittiğini gören olmamıştı.

BİZE ULAŞIN