Jaeger-Lecoultre fabrikasında bir gün

Yazı Özge DİNÇ

Daha 1890'lara komplike saat üretmeye başlayan Jaeger-Lecoultre , o tarihlerden bu yana 'saat üreticilerinin üreticisi' olarak anılıyor. Doğa harikası Joux Vadisi'nin ilk saat üreticisi olan markanın fabrikasında bir saatin geçirdiği bütün aşamaları görmek ise saatlerle hiç ilgilenmeyenleri bile saatlere ve saat kültürüne tutkun hale getirecek güçte.

Buna şans da diyebilirsiniz, şanssızlıkda: İlk saat fabrikası gezim, Jaeger- LeCoultre'eydi. Kuruluşundan bu yana 'saat üreticilerinin üreticisi' denen markayı ziyaretim, saatlere, saatçiliğe ilgimi ve bilgimi derinleştirdi. Şanssızlık kısmı ise şu: Bundan sonra benzerini belki de nadiren görebilecektim.

İsviçre'nin hoş sayfiye kenti Lozan'dan 50 km uzaklıktaki Vallée de Joux'a doğru yoldayız. Jura Dağları'nın bu 3 bin kişilik vadisi, saatçiliğin de Neuchâtel'le birlikte mabetlerinden biri: Jaeger-LeCoultre'ün yanı sıra Patek Philippe, Audemars Piguet, Vacheron Constantin gibi her saatseverin rüya markalarının fabrikaları bu vadide bulunuyor. Birazdan varacağımız Jaeger- LeCoultre ise 1833'te kurduğu şirketle bu vadinin ilk saat üreticisi konumunda.

Hayatımda bu kadar güzel bir yer görmemiş olabilirim. Yeşilin, nehrin, dinginliğin merkezini bozan tek bir çirkinlik yok; evler, peynirciler bile birer bukalemun gibi Joux Vadisi'nin çehresine bürünmüş. Otobüsümüz saat markalarının fabrikalarının yanından geçtikçe içim pır pır ediyor; hani uzaktan bildiğiniz bir gerçeğe şahit olduğunuzda inanamazsanız ya, ben de öyle bir duygu içindeyim. Otobüsten insem Patek'in, Vacheron'un kapısından girebileceğim yani, öyle mi?

BİZE ULAŞIN