Efsane saatlerin yıldönümü

Efsane saatlerin yıldönümü

Yazı: Özge DİNÇ


Bizleri saat markalarının kadar saat modellerinin de tarihi ilgilendiriyor. Çünkü kült mertebesine erişmiş saat modelleri, aynı zamanda saat dünyasındaki eğilimlerin ve yeniliklerin tarihçesini de gösteriyor bize. Yüksek titreşimli saatler konusunda Zenith El Primero'nun nasıl bir yol açtığını görmezden gelmek mümkün değil örneğin; Audemars Piguet'nin Royal Oak modelinin spor lüks saatlerinin ilki olması bize çok şey söylüyor ya da Ay'a ayak basan astronotun bu tarihi anda kolunda taşıdığı saat, bize hâlâ çok şey öğretiyor. Saat modellerine belki de biraz da bu yönden bakmak, saatçiliği saat modellerinin çıkış tarihleri ve dönemlere göre taşıdıkları özelliklere bakarak incelemek, bir vakanüvis için de kıymetli bilgiler içeriyor. Bu yıldönümleri, bize aynı zamanda bu saatlerin neler getirdiğini, neden bu kadar özel olduğunu hatırlama imkânı sunuyor.


100. Yılı
CARTIER 'TANK


CARTIER TANK, kişisel olarak en beğendiğim saatlerden biri ve bendeki yeri ayrı. Birçok saatsever için de öyle ki; bu, dikdörtgen kasası, mavi safi r tacı ve mavi ibreleriyle kült haline gelmiş saat, ilk üretildiği günden bu yana en çok taklit edilen modellerden biri oldu. Kayışın alışılageldiği gibi bir tamamlayıcı değil, tasarıma dâhil olduğu modelin ismi, belki hepimizi ilk başta şaşırtmıştır: Ancak tarihini araştırdığımızda ona neden 'tank' adının verildiğini anlarız.

Louis Cartier, bundan tam yüz yıl önce, yani 1917'de (I. Dünya Savaşı sıralarında) Amerikan askerlerinin Fransa'ya yardıma geldiği Batı Cephesi'nde gördüğü ilk tanktan sonra bu saati tasarladı ve ilk örnekleri ABD'li general John Joseph Pershing'e hediye etti. Saatin piyasaya çıkması için ise iki yıl beklenmişti. (Marka, 100. yıl Tank saati için muhtemelen ilk tanıtıldığı tarih olan 1918'i baz alacaktır.)

Cep saatlerinin yaygın olduğu 1900'lerde bir kol saati olarak tasarlandığı için kol saatlerinin öncülerinden de biri sayılan Tank'in Tank Louis, Tank Basculante (Çok farklı bir tasarıma sahiptir.), Tank Chinoise, Tank Américaine, Tank Francaise gibi birçok birbirinden farklı modeli tasarlanmıştır. Saatin mekanizması ise en iyi saat ustalarından Edmond Jäger'e emanet edilmiştir.


Yazar Franco Cologni'nin Cartier-The Tank Watch-Timeless Style adını verdiği, Tank'in 95 yıllık tarihini fotoğrafl arıyla anlattığı ve Flammarion tarafından yayımlanan kitapla da görüyoruz ki Cartier Tank, üretildikten yedi sekiz yıl sonra, 1926 yılı yapımı 'The Son of the Sheik' adlı fi lmde kullanılmış; Gary Cooper, Catherine Deneuve, Clark Gable, Andy Warhol, Jackie Kennedy, Prenses Diana ve Yves Saint Laurent gibi ünlü isimlerin tercihi olmuştur.

BİZE ULAŞIN