'Mavi' tutkunlarının saat tercihleri: Gürsel Öztürk

Röportaj Seda KARAN
Fotoğraf Caner ÖZKAN

Gürsel Öztürk

"Denizi sevmek yetmez, ona saygı da duymalısınız."

Yıldız Üniversitesi İnşaat bölümü mezunu, A&G Yatçılık LTD.'nin ortağı ve aynı zamanda EGA Mimarlık ve İnşaat şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olan Gürsel Öztürk için "denizde doğmuş" desek yanlış olmaz. 1960 doğumlu Öztürk, annesi ve babasının denize düşkünlüğü sayesinde daha çocuk yaşlarda denizle ve deniz sporlarıyla tanışmış. "Annemle babamın 1950 senesinde şarpiyle Kalamış Koyu'nda dolaşırken çekilmiş siyah-beyaz fotoğrafı halen teknemde asılıdır." diyerek denize ve teknelere olan düşkünlüğünü anlatmaya başlayan Öztürk, ilk bireysel yelken deneyimine 'optimist' sınıfında başlamış. Daha sonra İstanbul Yelken Kulübü'nde 'pirat' sınıfıyla devam eden Öztürk, yat yarışlarına ilk kez Çark-ı Felek ile katılmış. Daha 24 yaşındayken katıldığı yat yarışları Öztürk'ün hayatından bir daha hiç eksik olmamış. Sırasıyla Relax ve Energie adlı tekneleriyle yurtiçi ve yurtdışında yarışıp çeşitli derecelere imza atan Öztürk, halen yedi ortak olarak ABD'den getirttikleri '7 Bela' adlı Farr 40 tekneleriyle yarışmaya devam ediyor. Öztürk'ün yurtdışında katılıp unutamadığı yarışların başında Mumm 30 Dünya Şampiyonası ve Mallorca Cupa del Rey geliyor.

"Denizde olmak ve yelken benim yaşam tarzım. Her zaman denize sevgi ve saygı duymuşumdur," diyerek denizle ilişkisini tanımlayan Gürsel Öztürk, sadece kendisinin değil eşi ve iki çocuğunun da denizle iç içe yaşadığını belirtiyor: "Denizsiz bir hayat benim ve ailem için imkânsız. Deniz artık içimize işlemiş, tarifi zor, vazgeçilmez bir tutku bizim için."

Denizciliğe merak salanlar ve bu sporu yapmak isteyenler için tavsiyelerini sorduğumda ise şöyle yanıtlıyor, Öztürk: "Denizi sevmek, teknecilik ve deniz sporlarıyla ilgilenmek yeterli değil. Teorik bilgilerinizi pratik yaparak geliştirmelisiniz. Daha sonra da adım adım kendinizi geliştirmelisiniz. Yeni başlayanlar yelken kulüplerine başvurmalı, dersleri dikkatlice takip etmeli ve yine kulüplerin ya da ekip kurmak isteyenlerin teknelerine başvurarak tecrübelerini ilerletmeli."

BİZE ULAŞIN