'Mavi' tutkunlarının saat tercihleri: Bülent Suda

Röportaj Seda KARAN
Fotoğraf Caner ÖZKAN

Bülent Suda

"Ailenizin de denizi sevmesi çok önemli."

Bülent Suda, Ankara'da doğmuş olsa da ailesinin deniz tutkusundan dolayı daha yedi yaşındayken deniz sporları ve yelkencilikle ilgilenmeye başlamış. Yelken sporuna Suadiye Yelken Kulübü'nde başlayan Suda, ilk olarak optimist tipi tekne kullanmış. Ailesine ait, eskilerin pirat tipi ahşap yelkenlisiyle yelken yapma fırsatını da elde eden Suda, "Pirat sınıfının yarışçıları çok değerli denizcilerdir," diyerek pirat tipi tekne kullanmanın çok önemli olduğunu vurguluyor. Suda bugün Suadiye Yelken Kulübü'nün başkanlığını da yürütüyor.

Bu kadar erken yaşta denizcilikle ilgilenmeye başlayan biri olarak denizle ilişkisini soruyorum… "Denizde vakit geçirmek bana büyük keyif ve mutluluk veriyor." Akabinde teknecilik ve deniz sporlarıyla ilgilenmek isteyenlere hemen şunları tavsiye ediyor: "Denizle ilgilenmek disiplin ve dikkat ister. Çok küçük detaylar ileride problem çıkartabilir. Tabii bu sporu yapan kişinin ailesindeki bireylerin de su sporlarını ve denizi sevmesi çok önemli. Mesela eşim Nathalie'nin denizi sevmesi ve denizdeki sert hava şartlarından etkilenmemesi benim için büyük bir şans. Kızlarım Talya ve Liya da hiç etkilenmiyor."

Denizdeyken en unutamadığı olay 1998'de bir dostuna ait yük gemisiyle, sırf merakından Bodrum Güllük Limanı'ndan İspanya Castellon Limanı'na seyir yaptığında başına gelmiş: "O zaman bu bölgeden İspanya'ya seramik tozu taşınıyordu. Gemiyle seyahat edebilmek için kendime Gemi Adamı Cüzdanı da çıkarmıştım. Bu seyahatte sert hava şartlarından dolayı Malta Limanı'na sığınmak zorunda kaldık. O zamanlar Malta, insan kaçakçılığını önlemek için liman içine girmeyen gemileri 10-12 mil dışarıdaki sığlık alana demirletiyordu. Hava o kadar sert ve dalgalar büyüktü ki, koca yük gemisi demir attıktan sonra olduğu yerde durabilmek için motorlarını kapatmadan hafi f ileri yol vererek beklemişti. Merakım bana iyi bir anı ve tecrübe olarak döndü."

BİZE ULAŞIN