Refik Anadol’un Yeni Projesi “Inner Portrait”

Türk Hava Yolları, dünyaca ünlü medya sanatçısı Refik Anadol’un “Inner Portrait” isimli yeni projesini tanıttı.

Giriş Tarihi: 26.06.2024 14:15 Güncelleme Tarihi: 26.06.2024 14:15

Sanatçı Refik Anadol'un, insanların iç dünyasının portrelerine odaklandığı "Inner Portrait" isimli sanat projesi, Türk Hava Yolları iş birliğiyle tanıtıldı.

İçsel dünyaya uzanan bir yolculuk

Proje, daha önce yurt dışına seyahat etmemiş dört kişinin içsel dünyalarına doğru yolculuğa çıkıyor. Bir Amazon yerlisi olan Brezilyalı Tuikuru, Tokyo'nun hareketli sokaklarını keşfederken; Kenyalı Esther, İstanbul'un zengin tarihini keşfediyor. Avustralya'da yaşayan Sahar, Göbeklitepe ve Kapadokya'nın antik harikaları arasında yolculuğa çıkarken; İzlandalı Sigurbjörn, Ürdün'ün büyüleyici güzelliklerini deneyimliyor.

Refik Anadol ve ekibi, ilk kez seyahat edenlerin deneyimlerine ait duygusal verileri yakalamak ve AI (Yapay Zekâ) Veri Resimleri'ne dönüştürmek için son yapay zekâ araçlarını ve nörobilimsel sensörleri kullanıyor. Böylelikle beyin verileri, seyahatin dönüştürücü gücünü temsil eden büyüleyici bir görsel anlatı için pigment haline geliyor.

Seyahat ve kültürel değişimin derin bağları vurgulanıyor

"Inner Portrait", yolculardan biyolojik ve nörobiyolojik verilerin toplanmasıyla başlıyor. Bu veriler, kalp atış hızı, cilt iletkenliği ve EEG çıktıları gibi unsurları içeriyor ve Neuroelectrics gibi ileri izleme cihazları kullanılarak kaydediliyor. Yolculuk boyunca devam eden bu kayıtlar, katılımcıların yeni ortamlara ve deneyimlere anlık tepkilerini yakalayarak eserin temelini oluşturuyor. Proje, deneyimler ile nöronal aktivite arasındaki ilişkiyi araştırarak, Anadol'un otantik insan deneyimlerini yeni estetik ifadelerin yapı taşları olarak "toplama" konusundaki yenilikçi yaklaşımını sergiliyor. Tıpkı Türk Hava Yolları'nın kültürleri birbirine bağladığı gibi, Anadol da seyahat ve kültürel değişimin derin duygusal ve bilişsel etkilerini vurgulamayı amaçlıyor ve insan deneyimlerini teknolojik yenilikle birleştiren yeni bir sanat formu yaratıyor.

Küresel markanın hikâye anlatıcılığına yeni bir boyut kazandıran "Inner Portrait", seyahatin dönüştürücü gücünü de ortaya koyuyor.

BİZE ULAŞIN