Gate 27'nin Geçmiş Konuğu Selçuk Artut, Yeni Kitabını Tanıttı

Gate 27'nin Geçmiş Konuğu Selçuk Artut, yeni kitabında jeneratif sanatın çarpıcı örneklerini belgeliyor.

Giriş Tarihi: 10.10.2023 16:12 Güncelleme Tarihi: 10.10.2023 16:13

Gate 27'nin Ayvalık yerleşkesinde konuk sürecini Haziran 2020'de tamamlayan sanatçı ve akademisyen Selçuk Artut, yaratıcı kodlamayla geometrik desenler üretme üzerine çalıştığı projesi için hazırladığı yeni kitabını sanatseverlerle buluşturuyor.

Uluslararası konuk sanatçı programı Gate 27, İstanbul ve Ayvalık'taki yerleşkelerinde konuk sürecine katılan geçmiş konuklarının projelerini desteklemeye devam ediyor. Alp Tuğan ile birlikte kurdukları deneysel müzik grubu RAW ile Gate 27 Ayvalık'taki konuk sürecini Haziran 2020'de tamamlayan Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi, sanatçı Selçuk Artut, yaratıcı kodlama üzerine olan çalışmalarını yeni kitabıyla bir sonraki aşamaya taşıyor.

Sanatçının, "Yaratıcı Kodlama ile Geometrik Desenler" ("Geometric Patterns with Creative Coding") isimli yeni kitabı yayımlandı. Eserlerinde, ses ve görüntü deneyimlerine odaklanan akademisyen ve sanatçı Artut, hazırladığı yedinci kitabında; günümüzde geniş kitlelerce artan bir ilgiyle takip edilen, kendinden üreyen (jeneratif) sanat biçimine alışılagelmişin dışında bir perspektiften bakıyor.

Yeni kitabında batı kültürlerinin hegemonyasındaki sanat tarihi anlayışından uzaklaşarak özellikle doğu coğrafyasında uzunca bir dönem yükselen bir kültürel öğe haline dönüşmüş olan geometri sanatıyla günümüzün "yeni?" medya sanatı arasındaki ilişkileri inceleyen sanatçı, geometri sanatında geleneksel olarak yer alan yirmi üç farklı deseni yaratıcı kodlama yöntemleriyle bilişimsel olarak günümüze taşıyor. Artut'un kitabında önerdiği algoritmik yöntemler gelenek ve gelecek arasında gizli kalmış köprüleri görünür hale getiriyor.

BİZE ULAŞIN