2022 Altın Küre Töreni Eleştirilere Rağmen Gerçekleşecek

Ödüllerde ve seçiciler kurulunda ırksal çeşitlilik eksikliği tartışmaları ve NBC kanalının töreni yayınlamayacağı açıklamasından sonra, Hollywood Yabancı Basın Birliği'nin 2022 Altın Küre Ödülleri'ni dağıtmayacağı düşünülüyordu. Ancak birlik, tepkilere rağmen, 2022'de ödülleri vereceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 12.10.2021 10:55 Güncelleme Tarihi: 12.10.2021 10:56

2022 Altın Küre Ödülleri'nin açıklandığı tören, gelecek yıl NBC'de yayınlanmayacak. Ancak ödülleri dağıtan Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA), ödüllerin önümüzdeki yıl da verileceğini duyurdu.

Ödüllerde ve seçiciler kurulunda ırksal çeşitlilik eksikliği tartışmalarının ortasında kalan birliğin, 2022 ödüllerini atlayacağı düşünülüyordu.

BİRLİKTEN FİLM STÜDYOLARINA MEKTUP

Amerikan NBC kanalından, Mayıs 2020'de yapılan açıklamada, "Bu büyüklükteki değişiklik zaman ve çalışma gerektiriyor ve HFPA'nın bunu doğru yapmak için zamana ihtiyacı olduğunu güçlü bir şekilde hissediyoruz. Bu nedenle NBC, 2022 Altın Küre'yi yayınlamayacaktır. Töreni, Ocak 2023'te yayınlayacağımızı umuyoruz" denilmişti.

Ancak bunun üzerine HFPA, 2022 törenini de yapmayı planladıklarını duyurdu. Birliğin, film stüdyolarına, gelecek törendeki seçilme kriterlerini içeren bir mektup gönderdiği öğrenildi.

REFORM BİLDİRİSİ

HFPA Yönetim Kurulu, mayıs ayında, organizasyonda reform yapmak için uygulayacağı hamleleri özetleyen bir bildiri yayımlamıştı. Bildiride, "Daha önce de söylediğimiz gibi, kendimizi dönüşümsel reforma adadık ve sürecin bütünlüğünden ödün vermeden değişiklikleri olabildiğince çabuk uygulamaya çalışıyoruz" ifadesine yer verilmişti. HFPA, açıklamanın devamında, "Şeffaflık ve hesap verebilirlik ruhu çerçevesinde, ilerlememiz hakkında endüstriyi ve kamuoyunu, ilerleyen haftalarda daha fazla ayrıntıyla bilgilendireceğiz ve zaman çizelgemizi düzenli olarak güncellemeyi planlıyoruz" demişti.

BİZE ULAŞIN