Dijitalleşmeye rağmen plağa ilgi arttı

Kovid-19 salgını sürecinde vakitlerinin büyük bölümünü evlerinde geçirenlerin nostaljik müziğe yönelmesi, plak satışlarını yüzde 40 oranında artırdı.

Giriş Tarihi: 29.01.2021 11:43

Dijitalleşmenin müzik sektöründeki etkisine rağmen nostaljik müziği dinleyicinin kulağına en iyi yansıtan araçların başında gelen plakların satışları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde yükselişe geçti.

Kovid-19 salgını nedeniyle günlerinin büyük bir bölümünü evlerinde geçirenlerin yeni hobilere yönelmesi, yalnızca meraklılarının ilgi gösterdiği nostaljik plağa ilgiyi artırdı.

Bir yıla yaklaşan salgın süreci, insanların evlerinde yeni uğraşlar edindiği de bir dönem oldu. Dizi, film, kitap, el sanatları ve müzikle boş vakitleri değerlendirmek adeta hayatın bir parçası haline geldi.

Uzun yıllar dijitalleşmeden nasibini alan plaklar, dizi ve filmlerde kullanılan müziklerin de etkisiyle yeniden hatırlanır oldu. Bu süreçte plakları en çok ilgi gören sanatçılar listesinde Ferdi Özbeğen birinci sıraya yükseldi.

Plak satıcılarının da yüzü güldü

Bu beklenmedik ilgi dolayısıyla salgın süreci başladığında satışların düşeceğinden endişe eden plakçıların da yüzü güldü.

İstanbul'da antika pazarında ve internet üzerinden çevrim içi plak satışı yapan Vedat İspir de bu durumdan son derece memnun olan esnaftan biri.

Türkiye'deki en büyük yabancı plak seçkisini elinde bulunduran İspir, eskiye olan merakı nedeniyle yaklaşık 30 yıldır bu piyasanın içinde yer alıyor.

İlk olarak Kadıköy'deki antika pazarında plak satışı yapmaya başlayan İspir, plak piyasasının yıllar sonra özellikle salgın süreci gibi bir dönemde geldiği noktadan mutlu.

"Ferdi Özbeğen'in plak satışları patlama yaptı"

Geçmiş yıllarda plağa ilginin olmadığını, belli bir zaman sonra bu alakanın yükseldiğini ve meraklılarının günden güne arttığını anlatan İspir, sözlerine şöyle devam etti:

"Eskiden plaklar atılıyordu. Ben de zamanında biriktirmedim, o ilgiyi göstermedim. Özellikle filmler çıktıktan sonra plağa olan ilgi yoğunlaştı, satışlar arttı. Eski sanatçılar revaçta. Ferdi Özbeğen, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Zeki Müren ve ismini sayamadığım birçok sanatçı var. Bunlara ilgi her zaman fazla. Şu an Semiramis Pekkan çıktı ona yoğun bir ilgi var. Her geçen gün daha iyiye gidiyor."

İspir, bu yıl bir çevrim içi platformda yayınlanan dizinin etkisiyle Ferdi Özbeğen şarkılarına ilginin arttığını, elindeki stokların tükendiğini ve satışların patlama yaptığını belirtti.

Türkiye'de plak satışı yapanların da satın alanların da günden güne arttığını dile getiren İspir, "Plak daha da yaygınlaşacak gibi görünüyor. Özellikle salgın döneminde çok ilgi var. Satışlar arttı. Satıcılar olarak biz memnunuz bu durumdan. İnsanlar evde kaldıkça plağa daha fazla önem veriyorlar. Hobi olarak değerlendiriyorlar. Müziğe ilgisi olan insanlar evde kaldıkça illaki plak alıyor." diye konuştu.

"En kötü plak 8 kondisyon olmalı"

Plak alırken dikkat edilmesi gerekenlere ilişkin bilgi veren İspir, "Dönem baskılarda kondisyon çok önemli. Üzerindeki çiziklere göre kondisyonu belirleyen unsurlar var, bu unsurlara dikkat etmek gerekiyor. En kötü plak dediğimiz 8 kondisyon olmak zorunda. Onun haricindekiler pikapta atlama, takılma, farklı ses gibi sorunlar yapabiliyor." dedi.

İspir, artık taş plak üretilmediğini, bu devrin 1800'lü yıllarda başlayıp 1950'li yıllarda sona erdiğini anlattı.

Eski dönem plakları 200-250 TL

Vedat İspir, dönem plakları koleksiyonluk olduğu için fiyatlarının 200-250 TL, yeni basım plakların fiyatlarının ise 100 TL olduğunu belirtti.

Türkiye'de en zengin yabancı plak seçkisini elinde bulundurduğunu aktaran İspir, bu plakları da yurt dışından satın aldığını söyledi.

Her plağı dinlediği için çok istemesine rağmen kendi koleksiyonunu oluşturamadığını anlatan İspir, "Her plağı gördüğüm için bende o doyum var çok şükür. Çocukluğumdan beri dinliyorum severek. Bir koleksiyon yapmıyorum açıkçası ama koleksiyon yapan çok değerli müşterilerim var, onları takdir ediyorum açıkçası." ifadelerini kullandı.

İspir, eski dönem plakları yönünden oldukça zengin olan Türkiye'de bir plak fabrikasının bulunmaması nedeniyle yeni dönem plaklarının çoğunlukla yurt dışında basıldığını belirtti.

Plak satışı yapılabilecek ortamların yaygınlaştırılmasını istediklerini ifade eden İspir, yetkililerden, İstanbul ve farklı illerde pazar ve etkinlik ortamlarının oluşturulmasını talep ettiklerini sözlerine ekledi.

Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır. Abonelik için lütfen iletişime geçiniz.

İlgili konular

Pandemi plak plak satışı Vedat İspir

Koronavirüs

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 102 milyonu geçti

Amerikan Novavax firması Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşının yüzde 89,3 başarılı olduğunu açıkladı

Türkiye'ye getirilen inaktif aşıların toplamı 13 milyon doza ulaştı

Meksika koronavirüs kaynaklı ölümlerde Hindistan'ı geçti

BM Genel Sekreteri Guterres Kovid-19 aşısı oldu

Benzer haberler

Rusya'nın nüfusunda son 15 yılın en büyük düşüşü

Dijitalleşmeye rağmen plağa ilgi arttı

Biden'ın görevdeki ilk gününde gündemi Kovid-19'la mücadele oldu

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz'dan 'Yarıyıl tatilinde çekirdek aile dışında bir araya gelinmesin' uyarısı

Kovid-19 vakalarının azalmasına sevinen doktorun sosyal medyadaki "oh be" paylaşımı ilgi gördü

Bakan Ziya Selçuk'tan 'pandemi' yerine 'salgın' kelimesinin kullanılması tavsiyesi

Kurumsal

Tarihçe

Gizlilik ve çerez

Aydınlatma politikası

Podcast

Dosyalar

Koronavirüs enfeksiyon haritası

Yayın ilkeleri

Künye

Sosyal medya

Basın odası

RSS

İnsan kaynakları

Abonelik talepleri

Duyuru servisi

Kalite yönetim

İletişim

Gündem

Yurt içi bürolar

Yasal uyarı

Yurt dışı bürolar

AA Yayınları

Network

Şirket haberleri

Finans terminali

Anadolu images

Enerji terminali

Haber Akademisi

Güvenilir haber her an yanınızda

iPhone uygulaması

iPad uygulaması

Android uygulaması

Windows uygulaması

Anadolu Ajansı © 2019

BİZE ULAŞIN