Türkiye’nin Oscar aday adayı: Bağlılık Aslı

Türkiye’nin 2019 Oscar Ödülleri aday adayı belli oldu. Ülkemizi ödüllü yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Aslı’ filmi temsil edecek.

Giriş Tarihi: 26.08.2019 14:05

ABD'de yapılacak 92. Akademi Ödülleri (Oscar) için Yabancı Dilde Uluslararası Uzun Metraj Film Dalı'nda Türkiye aday adayı belirlendi. Sanatsal Etkinlikler Komisyonu'na başvuran filmin değerlendirildiği Kurul'da yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu'nun yaptığı 'Bağlılık Aslı' isimli film, Türkiye'nin Yabancı Dilde Oscar aday adayı oldu.

Seçilen filmi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 13 kişilik seçici kurul belirledi.

Başrollerinde Kübra Kip ve Ece Yüksel'in yer aldığı film, 20 Eylül'de vizyona girecek.

'Doğumdan sonra işe başlamak için bebek bakıcısı arayan Aslı, uzun uğraşlardan sonra genç bir bakıcı bulur; Gülnihal… Onun da bir bebeği vardır. Gülnihal'in gelişi ile Aslı kendinden bile gizlediği sırlarıyla yüzleşmeye başlar…'

Bağlılık Aslı, dünyanın dört bir yanında, tüm modern kentlerde yaşanan evrensel bir konuya değiniyor. Modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı açmazları ve bu durumun kadınların yakın çevreleriyle olan ilişkilerine yansımalarını yargılamadan, yalnızca şahit olarak izleyiciye sunan film bu konuyu daha önce görülmemiş bir bakış açısıyla perdeye yansıtıyor.

Oscar adayları, Akademi üyelerinin oylarıyla 13 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak. Ödüller 9 Şubat 2020'de Hollywood'da bulunan Dolby Theatre'da gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak.

Bugüne dek sinema dünyasında birçok başarı elde eden Semih Kaplanoğlu'nun 2010 yılında 60. Berlin Film Festivali'nden Altın Ayı ödülüyle dönen BAL filmi, Türkiye'nin "Yabancı Dilde Film Oscar Ödülü" adayı seçilmişti.

BİZE ULAŞIN