Elde telefon, gece ve gündüz hikaye peşinde

Akıllı telefonlarla basit hikayeler değil, profesyonel kalitede video çekmek mümkün. Filmic Pro uygulaması yüklenen iPhone 11 Pro kullanarak, önde ve arkadaki 3 kameradan ikisiyle aynı anda çekim yapılabiliyor. Üstelik 4 ekranı da aynı anda görüp seçim yapabiliyorsunuz.

Giriş Tarihi: 22.11.2019 11:47 Güncelleme Tarihi: 22.11.2019 11:48

Timur Sırt

Yeni hikayeler çekmek için elinizde yetenekli bir akıllı telefon olması yeterli oluyordu. Şimdi sadece hikaye değil, profesyonel video için gece ve gündüz akıllı telefonla çekim yapmak mümkün. Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 11 Pro ve iPhone Pro Max, 4K video çekimini 3 kameralı yeni çözümüyle elde ediyor. Daha önce Sony'nin kullandığı profesyonel 4K çekim kalitesini şimdi diğer telefon markaları da kullanmaya başladı. Apple iPhone Pro ve iPhone 11 Pro Max telefonlarda kullanılan üçlü kamera sistemi kullanıcıya çekim yaparken kolayca seçme şansı sunuyor. Geniş açı, daha geniş açı veya yakınlaştırılmış görüntüyle 4K videolar çekmek mümkün. Üstelik bu kez geniş açı ön kamerada bile unutulmamış. Yeni kamera donanımına bir de uygulama geliştiricilerin yetenekleri eklenince ortaya farklı sonuç çıkıyor.

UYGULAMALAR PROFESYONELLEŞTİ
Yeni iPhone 11 Pro tanıtımı sırasında sahneye çıkan Filmic Pro uygulamasının geliştiricileri herkesi şaşırtan yetenekleri gösterdi. Apple, Filmic Pro kamera uygulamasının yeni bir versiyonunu ayrıntılı olarak anlattı. Şirket, uygulamayı iPhone 11 Pro ve 11 Pro Max üçlü lens kamera sisteminin gelişmiş özelliklerini vurgulamak için kullandı. Uygulama, kullanıcıların aynı anda birden fazla kamerayla aynı anda çekim yapmalarına olanak tanıyarak iki kameradan aynı anda çekim yapmayı sağlıyor. Üstelik telefonun sahip olduğu 4 kameradan (3 kamera arkada 1 kamera önde) görüntüleri anında takip ederek istediğiniz ikisinden çekime devam ediyorsunuz. Bu profesyonel çekim yapan biri için müthiş bir ayrıcalık.

3 KAMERA ÇEKİME HAZIRLANIYOR
iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, bugüne kadar bir akıllı telefondaki en yüksek video kalitesi ile video çekiminde yeni bir standart belirliyor. Üçlü kamera sistemindeki her kamera, genişletilmiş dinamik aralık ve sinematik video stabilizasyonu ile 4K videolar kaydedebiliyor. Daha geniş görüş alanı ve büyük odak düzlemiyle Ultra Geniş kamera, aksiyon videoları çekmek için iyi bir seçenek. Kullanıcılar bu üç kamera arasında kolaylıkla geçiş yapabiliyor. İşitsel Zoom özelliği de sesi video kareleriyle eşleştirerek daha dinamik bir ses elde edilmesini sağlıyor. iOS 13 ile herkes, döndürme, kırpma, pozlamayı artırma ve videolara anında filtre ekleme imkanını veren güçlü video düzenleme araçlarına erişebiliyor. Tek bakışta görüp uygulaması kolay olan bu ayarlar sayesinde, acemi kullanıcılar bile profesyonel kalitede video projeleri oluşturabiliyor.

LOŞ IŞIKTA ÇEKİM YAPIYOR
Yeni üçlü kamera sistemi; Ultra Geniş, Geniş ve uzakları yakınlaştıran Telefoto kameralarla profesyonel düzeyde bir deneyim sunuyor. Apple iPhone 11 Pro serisinin geniş açı ve video problemini çözünce aklıma bir tek loş ışıkta yapılan çekimler kaldı. O sorunu da çözdüklerini iddia ediyorular. Ancak telefonu demo alanında kullanırken loş ışıkta deneme fırsatımız olmadı. Loş ışıkta fotoğraf çekimine çok büyük iyileştirmeler getiren bu yeni sistem, bir akıllı telefonda görülen en yüksek video kalitesiyle aksiyon çekimleri için harika bir çözüm sunuyor.

Apple, iPhone 11 Pro'nun şimdiye kadar üretilen açık ara en iyi kameralara sahip olduğunu söylüyor. İşletim sistemi iOS 13'teki gelişmiş fotoğraf ve video düzenleme özelliklerini sunuyor. Bir iPhone'daki en parlak ve en gelişmiş ekran olan Super Retina XDR ve A13 Bionic çip, akıllı telefon performansı ve güç verimliliğinde çıtayı yeni bir seviyeye yükseltiyor. Tüm bu işlem, grafik ve yapay öğrenme performansı, pil ömründe eşi görülmemiş bir adım atılarak sunuluyor. iPhone 11 Pro, bir gün içinde iPhone Xs'ten dört saat, iPhone 11 Pro Max ise iPhone Xs Max'ten beş saat daha fazla pil ömrü sunuyor.

ÇENTİKLER AYNI AMA EKRAN FARKLI
2019 yılında telefon üreticileri çentikleri küçültmeye veya yok etmeye çalıştı. Çentik sorununu kafasına takmandan yoluna devam eden Apple, ekran boyutlarında değişiklik yapılmadı. Özel tasarım bir OLED ekran olan yeni Super Retina XDR, 1200 nit değerine kadar parlaklıkla kullanıcılara filmler ve diğer yüksek çözünürlüklü videolarda etkileyici bir HDR deneyimi sunuyor. Super Retina XDR ekran, sistem genelinde renk yönetimi olanağı ile geniş renk desteği ve True Tone teknolojisi sayesinde daha doğal bir izleme deneyimi yaşatıyor. Gerçek siyahlar sunan 2.000.000:1 kontrast oranıyla profesyonel kullanıcılara daha canlı bir HDR video ve fotoğraf deneyimi sağlayan Super Retina XDR ekran, güç tüketimi konusunda da daha verimli. Bu özellik, tek bir dokunuşla Kamera uygulamasında selfie çekmek, Takvim uygulamasında bir randevuyu kontrol etmek veya Mail uygulamasındaki mail'lere göz at atmak gibi günlük işler için Ana Ekran'dan kestirmeler sunuyor.

YAPAY ÖĞRENME EKRANA YANSIYOR
Yeni nesil Akıllı HDR özelliği, kadrajdaki süjeleri tanımlamak ve daha ayrıntılı ve doğal görünmeleri için akıllı bir şekilde yeniden aydınlatmak için gelişmiş yapay öğrenmeden yararlanıyor. Yeni True Tone flaş, yüzde 30'un üzerinde daha fazla parlaklık sağlıyor. A13 Bionic çipteki Neural Engine sayesinde kullanılabilen yeni Deep Fusion görüntü işleme sistemi ise bu sonbaharda kullanıma sunulacak. Gelişmiş yapay öğrenmeden yararlanarak fotoğraflardaki her bir pikseli tek tek işleyen Deep Fusion, fotoğrafın her bölümünde dokuları, ayrıntıları ve bozulmaları optimize ediyor. Yeniden tasarlanan kamera arayüzü, kullanıcıların kadraj dışındaki bölgeyi de görüp yakalayabilmesi için üçlü kamera sistemi ve tam ekran tasarımı ile birlikte çalışarak çok daha etkileyici bir deneyim sunuyor. Kullanıcılar ilk kez, QuickTake özelliği sayesinde Fotoğraf modundan çıkmadan kolayca video kaydedebiliyor. Kayda başlamak için deklanşör düğmesini basılı tutmak yeterli.

5G YOK AMA WIFI 6 VAR
Apple iPhone 11 Pro serisinde 5G desteğinin olmayacağını biliyorduk. Apple, 5G için 2020 tarihini açıklamıştı. Ancak WiFi 6 uyumlu olması artık daha az pil tüketimi ve daha iyi bağlantı anlamını taşıyor. Türk Telekom yakın zamanda WiFi 6 denemelerine başladığını açıklamıştı. Sonuçta akıllı telefon kullanıcıları için WiFİ 6 desteği daha çok önem taşıyor. Bu yüzden, telefonun kullanmayacağınız 5G anten yerine WiFi 6 özelliğinin olması daha önemli. WiFi 6'nın avantajlarını daha önce paylaşmıştık.

TELEFONLARA HOLLYWOOD DOKUNUŞU
Telefonların profesyonel amaçla kullanılma fikri sadece Apple'ın değil. Sonuçta bu dünyanın en eski müdavimi Sony, Xperia 1'de kullandığı uygulamayla daha önce bunu kullanıcılara deneyimleme şansı sunmuştu. Cinema Pro uygulaması yalnızca Xperia 1'de cihaza yüklü olarak sunuluyor. Sony Mobile'in programcıları, geliştirme sırasında şirketin Cinealta serisi sinema kamera bölümü tarafından ilham almış. Avatar ve Titanic gibi gişe rekorları kıran Hollywood yönetmeni James Cameron gibi film endüstrisinde yakın gelecekte Sony'nin Cinealta kameralarına güvenecek.

Temel olarak, uygulama profesyoneller için tasarlanmış bir kamera uygulaması. Standart uygulamadan farklı bir düzen sunan Cinema Pro; deklanşör, ISO, beyaz dengesi ve hatta ses seviyeleri gibi tüm ilgili ayarları bir bakışta görebiliyorsunuz. Şimdiye kadar planlanan dokuz görünümün yardımıyla videoda farklı ruh halleri oluşturulabiliyor.

Aslında pek çok telefonlarla benzer film çekimleri yapan uygulamalar olsa da herhalde gördüğümüz en iyi uygulama Cinema Pro'yu kullandığımız 6.5 inçlik dev ekrana sahip Sony Xperia 1 oldu. Film çekilirken veya çekildikten sonra özel efektler yaratarak çektiğiniz filmleri bir ödüllü yönetmen edasıyla hazırlamanız mümkün.

OLED ekrana sahip telefonla 21X9 sinema desteği bulunan Amazon Prime Video, Netflix, YouTube ve Sony Pictures uygulamaları üzerinden film izlenebiliyor. Hatta telefonla çektiğiniz görüntüleri de büyük ekran televizyonda sinematografik film gibi rahatlıkla izleyebiliyorsunuz.

BİZE ULAŞIN