Instagram zorbalıkla mücadele edecek

Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, siber zorbalık ile mücadele için kullanıcılarına yeni araçlar sunmaya hazırlanıyor.

Giriş Tarihi: 09.07.2019 16:15

Instagram geliştirdiği yeni araçlarla kullanıcıların siber zorbalara karşı gücünü arttıracak. Bu yeni araçlardan birinin temelinde yapay zekâ bulunuyor. Diğer özellik ise sosyal ağın kullanıcılarına daha belirgin bir güç veriyor. Instagram kullanıcıları, bu özellik sayesinde kendilerini rahatsız eden hesapları kısıtlayabilecek.

Yakında testlerinin başlayacağı açıklanan özellik ile Instagram kullanıcıları, kendilerini rahatsız eden siber zorbalara bir çeşit gizli yasak uygulayacak. Bu kısıtlanan kişiler, kendisini kısıtlayanın uygulamada aktif olup olmadığını ya da mesajlarının onlar tarafından okunup okunmadığını göremeyecek.

Potansiyel olarak saldırgan yorumları yapay zekâ yardımıyla belirleyecek olan Instagram, yorumu yazan kişiye bu yorumu paylaşma konusunda emin olup olmadığını soracak. Emin olmayan kullanıcılar, yorumlarını paylaşmadan geri çekebilecek.

Instagram siber zorbalık ile mücadele için uzun süredir farklı araçları test ediyor. Bu araçlar arasında 'saldırgan yorum filtresi' gibi özellikler bulunuyor. Şirket benzer bir filtreyi fotoğraflar ve fotoğraf altı açıklamaları için de kullanıyor. Siber zorbalıkla mücadeleye yönelik bu tarz araçlara Instagram'da fazlasıyla ihtiyaç duyulsa da, Instagram'ın özellikle gençler arasında yaygınlaşan siber zorbalıkla mücadele için daha yoğun çalışması gerekiyor.

BİZE ULAŞIN