Gezegeni yutan yıldız

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA'nın Chandra X-Işını Teleskobu, ilk kez genç bir gezegenin yörüngesindeki yıldız tarafından yutulmasını kaydetti.

Giriş Tarihi: 20.07.2018 15:16 Güncelleme Tarihi: 20.07.2018 15:40

'dan yapılan açıklamaya göre 'nun, Dünya'dan 450 ışık yılı ötedeki "" yıldızı çevresinde bir başka veya gök cisimiyle çarpışması teorileriyle genç yıldızın enkazının yıldız içinde kayboluşunu kaydetti. RW Aur A 1937'de keşfedildi ve parlaklığındaki değişkenlik nedeniyle gök bilimcilerin ilgisini çekti. Araştırmacılar yıldızın parlaklığındaki azalmayı somut verilerle teyit etti.

Araştırmaya yürüten Teknoloji Enstitüsüne (MIT) bağlı Kavli Astrofizik ve Araştırması Enstitüsünden araştırmacı , "Bilgisayar simülasyonları gezegenlerin genç yıldızların içine düşebileceğini gösteriyordu ancak bu durumu daha önce hiç gözlemleme olanağı bulamamıştık. Eğer X-ışını verilerini yorumlama tarzımızda bir hata yoksa ilk defa bir genç bir yıldızın gezegen veya gezegenleri massettiğini kayda geçirmiş oluyoruz." dedi.

Araştırmacılar en az biri büyük bir yıldız olan 2 gök cisminin çarpışmasıyla oluşan kalın toz ve gaz bulutunun yıldızın parlaklığındaki azalmaya sebep olduğunu düşünüyor.Kaynak: AA
BİZE ULAŞIN