Tesadüfen uzayda hayat bulduk

NASA'nın Galileo adlı uzay aracının, 20 yıl önce Jüpiter'in uydusu Europa'nın yakınından geçerken, yerden fışkıran bir su bulutunun içinden geçtiği ortaya çıktı. Uzayda yaşam arayan bilim insanları, yanıtı bulmuş olabilir.

'in uydusu , bir kez daha uzayda yaşam arayan bilim insanlarının radarına takıldı. Galieo aracının 20 yıl önce gönderdiği verileri inceleyen NASA araştırmacıları, o dönemde gözden kaçırılmış bir noktayı bulduklarını duyurdu. Galileo uzay aracının 1997 yılında Europa'nın yüzeyinden fışkıran bir su buharı bulutunun içinden geçtiği ortaya çıktı.

da Europa'nın yüzeyinde büyük miktarda su püskürtmesine sebep olan gayzerler bulunduğunu tespit etmişti. Araştırmacılar, 1000 kilometre genişliğindeki gayzerlerin Europa'nın buzla kaplı yüzeyin altında sıvı halde su bulunduğunu kanıtladığını gösteriyor. NASA uzmanları, gönderilmesi planlanan yeni uzay araçlarıyla bu su sütunlarını incelemeyi hedefliyor. Europa birçok bilim kurgu eserinde, uzayda yaşam hayalinin ana üssü olarak yer almıştı.
BİZE ULAŞIN