Beynimiz kopyalanabilir mi?

'Nectome' adlı proje ile insan beyni kopyalayalanarak, dijital bir veri haline getirilecek. Bu proje gerçek olursa zihnen ölümsüzlüğü keşfetmiş olur muyuz? Beynimiz sahiden kopyalanabilir mi?

'Cryonics' yani insanları daha sonra canlandırmak üzere dondurmak, bilim kurgu evreninin ve Hollywood'un vazgeçilmez senaryolarından biri olarak bilinir. Ya gerçek olursa diye düşündünüz mü? Kim 300 yaşında bir insanı yeniden hayata döndürür diye derin düşüncelere dalıyoruz. Bu düşünceler ne kadar tartışılsa da günümüzde hiç kimse bu kozmiklerden birini çözmek için kanıtlanmış bir teknolojiye ulaşmadı.

Y Combinator tarafından finanse edilen 'Nectome' adlı yeni proje, insanı dondurmak hakkındaki fikirlerinizi değiştirmek istiyor. Nectome, yeni çalışılan teknoloji ile beyninizin bir kopyası oluşturularak bir bir disk gibi depolanmayı amaçlıyor. Fakat bu işlemin en ilginç tarafı; aslında kopyalanan kişinin gerçekten o kişi olarak kalıp kalmayacağı... Ek olarak, ölüm tehlikesini de hesaba katmanız gerek. Bu gibi sorunlara net olarak cevap verilmese bile bir tür arşivleme sistemi olacağını söyleyen araştırmacılar "İnsanlık olarak, beynin gücünü ve nasıl çalıştığını hala kavramış değiliz, bunun ne gibi etkiler doğuracağı üzerine çalışmalarımız devam ediyor." diyerek net açıklamalar yapmaktan kaçındı. Ne olacağını merakla bekliyoruz... Gelecek çok ilginç olacak.

BİZE ULAŞIN