Esquire - Okunacaklar
Esquire
 

Amityville dehşeti

1979 yapımı "Amityville Horror" filminde anlatılanlar, senaristlerin kaleminden mi çıkmıştı, yoksa gerçek bir hikâyeden esinlenerek mi biçimlendirilmişti? Bilinen şu ki, Amityville kasabası 112 Ocean Avenue'de yaşanan olaylar, senaristlerin hayal gücünün bile ötesindeydi. İşte size dünyanın en tanınmış "perili ev"inin gerçek hikâyesi.

13 Kasım 1974 akşamı, saat 18.30'da sakallı bir genç, New York, Long Island'ın Amityville kasabasındaki Henry'nin barına hızla daldı ve "Bana yardım edin! Sanırım annem ve babam vuruldu!" diye bağırdı. Barda toplanan grup, gençle birlikte 112 Ocean Avenue'deki eve gittiler ve gencin anne ve babasının cesetlerini buldular. Gruptan Joe Yeswit, Suffolk bölge polisini çağırdı ve polislerin evde yaptığı araştırma sonucu dört ceset daha bulundu...
Gencin adı Ronald DeFeo Jr'dı ve kurbanlarsa; babası Ronald DeFeo, annesi Louise DeFeo ve dört kardeşiydi. Tüm kurbanlar, sabah saat 03.00 civarında, 35 kalibrelik "Marlin" tüfeği ile vurulmuştu. Hepsi de yanakları sağa dönük şekilde ve sırtüstü yatar hâlde bulunmuştu. DeFeo ailesi, 1965 yılından beri bu evde oturuyordu.
Cinayetleri ilk başta Louis Fallini adlı bir tetikçinin işlediği düşünülürken, yapılan sorguda Ronald Jr, tüyler ürperten şu itirafta bulundu: "Bir kere başladığımda kendimi durduramadım, o kadar hızlı oldu ki..." Ronald Jr, altı farklı cinayetten ömür boyu hapse mahkûm oldu.
Fakat Amityville'de, DeFeo evinin hikâyesi yeni başlıyordu. DeFeo cinayetlerinden 13 ay sonra, Aralık 1975'te, George ve Kathleen Lutz çifti, evi 80 bin dolara satın aldı. Ev, Hollanda kolonisel yapıda inşa edilmişti ve nehir kenarında olduğu için de bir kayıkhane ve yüzme havuzu mevcuttu. Lutzlar, kendilerine ait evleri olmasına rağmen, yeni bir başlangıç için bu evi almıştı. Kathleen'in önceki evliliğinden; Daniel (9), Christopher (7) ve Melisa (5) adlarında üç çocuğu, ayrıca Harry adında da labrador cinsi bir köpeği vardı. Evi ilk gördüklerinde, emlakçı kendilerine cinayetlerden bahsetmesine rağmen aile, bunun kendileri için çok da sorun olmayacağını belirtmişti.
Lutzlar, 23 Aralık 1975'te eve taşındılar. DeFeo ailesinin eşyalarının çoğu hâlâ evdeydi. George'un bir arkadaşı evin geçmişini öğrendiğinde, evin kutsanması gerektiği hususunda ısrarcı olmuştu ve onlar da Peder Ralph J. Pecoraro'yu evi kutsaması için davet etmişlerdi. Peder, kutsal suyu döküp duasına başladığında, "Çık dışarı!" diye bir ses duyuldu. İlk başta, çifte bu durumdan bahsetmeyen Peder, daha sonra telefon edip durumu onlara anlatmaya çalıştığında ise telefon aniden kesilmiş ve bir daha da bağlanmamıştı.
Lutzlar, ilk başta hiçbir hareket olmayan evi, üst üste yaşanan olayların ardından 14 Ocak 1976'da terk etti. 1977'de Jay Anson, Lutzların yaşadıklarını, "Amityville Horror - A True Story" kitabında derledi ve kitap bestseller oldu. 1979'da ise başrollerini James Brolin ve Margot Kidder'ın oynadığı, kitapla aynı adı taşıyan film, evin ününü dünya çapında yaygınlaştırdı.
Günümüzde bu ev hâlen Amityville'de görülebilir; fakat turistlerden ve ziyaretçilerden bıkan bölge halkı, evin adresini ve başta meşhur pencereleri olmak üzere çehresini değiştirmiştir...

YAZI: HASAN "SONSUZ" ÇELİKTAŞ

Sayfayı Gönder
"));