300 yıllık mücevher satışa çıkarılıyor

Avrupa’nın kraliyet aileleri arasında el değiştiren mavi taş, 300 yıl sonra ilk kez açık artırmayla satılacak. Taşın değeri, 5,27 milyon dolar (21 milyon lira) olarak açıklandı.

Avrupa'da kraliyet aileleri arasında el değiştiren 6.16 karatlık mavi taşlı mücevher 300 yıl sonra ilk kez 15 Mayıs'ta açık artırma usulüyle satılacak.

Mücevher Hindistan'daki Golconda madeninde gün yüzüne çıkarılmış ve 1715 İtalya doğumlu İspanya Kraliçesi Elisabeth Farnese'ye Kral V. Philip ile evlenirken hediye edilmişti. Kraliçe Elisabeth'in torunlarının Avrupa içindeki evlilikleriyle mavi taş, İspanya'dan Fransa'ya, İtalya'ya ve Avusturya'ya, yedi nesil el değiştirdi.

Mavi taş, yeri geldi Lucca Dükü II. Charles'a kravat iğnesi oldu, yeri geldi Marie Antoinette'e ait olduğu düşünülen elmas taçtaki yerini aldı. Şimdi Kraliçe Elisabeth'in torunları mavi taşı İsveç'in Cenova şehrinde bir müzayedede satışa çıkarıyor.

Taşın değeri, 5,27 milyon dolar (21 milyon lira) olduğu açıklanırken, müzayede öncesinde Londra, New York, Singapur, Taipei ve Cenova'da sergileneceği duyuruldu.

BİZE ULAŞIN