12 maddede Barney Stinson gibi yaşamak

12 maddede Barney Stinson gibi yaşamak

Yazı: Baran ALIŞKAN

Lidyalılar parayı, Çinliler pusulayı ve Türkler kebabı icat ettiğinden bu yana her gün yeni bir şeyle karşılaşıyoruz. Mikrodalga fırın, uçaklar ve tabii ki tablet bilgisayarlar… Bu icatlar için seçilmiş beyin takımları çok ciddi mesai harcayarak sonuca ulaşmaya çalışıyor ve en nihayetinde başarıya ulaşıyor. İşte tam da bunlar gibi insanlığı tüm hücrelerine kadar etkileyecek biri ile tanıştırmak ister misiniz? 'Bromance', yani kankalık kavramının mucidi olmasa da altın kurallarını yazan Barney Stinson. Bir dizi karakterinin kankalık kanunu yazması ilk kertede bizi şaşırtsa da dokuz sezon süren 'How I Met Your Mother' adlı diziye bir kez olsun rastlamış herkes bu adamın yaşam tarzını kendine örnek almak istemiştir. Tamam, herkes olmasa da kumaşı uygun olanlar diyebiliriz. Bu konuya tekrar döneceğimizi garanti ederek önce şöyle bir 'bromance', yani kankalık, yakın arkadaşlık kavramı hakkında biraz vakit harcayalım isteriz. Bahsi geçen kavram son yıllarda türemiş olsa da içeriği yüz yıllardır hayatımıza yön veriyor. Mağaradan yiyecek bulmak için çıkan ilkel insan da yan mağaradan çıkan adamla beraber avlandı değil mi? "Kesin yaşanmıştır bu!" diyemeyiz tabii ama ihtimaller dahilinde… Ya Sherlock Holmes ve Dr. Watson'a ne demeli? Bizce onlar, kankalık kavramının vücut bulmuş halleri. "Sıkı dostlar, aynı şeylere güler ve birbirlerini her daim kollar." sözünden hareketle hayatlarının büyük bir kısmını da beraber geçirdiklerini düşünebiliriz. Bu noktada kılavuzumuz Barney Stinson'ın kara kaplı kitabı. Durun, sadece kurallardan bahsetmiyoruz. Stinson ekolü sayesinde hayatımıza giren ve başlı başına bir yaşam stili haline gelmiş bir olaylar bütünü var ortada. Takımları giyin, Barney Stinson tarzı hakkında konuşacağız!

Kural 1: Takımları giyiyoruz ve insan içine olabildiğimiz en şık halimizle karışıyoruz. Her gün takım elbise giyme zorunluluğu bulunmayan bir işte çalışıyor olsak bile şık olma durumundan feragat etme konusuna şüpheyle yaklaşıyoruz. Vakti bol biriyseniz üzerinize özel diktireceğiniz takımın içinde olduğunuzu düşünün. Zaman size cömert davranmıyorsa hazır takımlar da üzerinizde gayet şık duracaktır. İnsanın kendisine saygı duymasının birden fazla yolu var ama şık bir takım elbise listenin üst sıralarını kesinlikle zorlayacaktır. Sadece düğün ve cenaze törenlerine saklanamayacak kadar güzeller, değil mi? Bunun yanı sıra fotoğraflarda güzel/yakışıklı çıkmak için ayna karşısında yeterli egzersizi yaptığınızdan emin olmalısınız. Beklenmeyen anlarda şaha kalkan akıllı telefonlar ve ön kameraları… Hazırlıklı olmak için Barney Stinson gibi kendinizi en iyi hissettiğiniz pozu benimseyebilirsiniz. Örnek verelim; kravatınızı düzeltiyor gibi yapıp muzip bir gülümsemeyle kameralara bakış atın. Elbet bir gün toplu fotoğraflarda dikkat çeken biri olacaktı; işte şimdi sahne sizin!

Kural 2: İşkolik olmayın, işinizi iyi yapın. Ofis hayatının zorlukları, ofiste hayatta kalma rehberi, entrikalarla baş etme tüyoları hakkında sizlere yardımcı olamıyoruz; tabii şu an için. Barney Stinson'a göre iş her daim gizli kalması gereken bir mesele olduğu için en azından fikir vermesi açısından birkaç öneride bulunabiliriz. İşe gitmek, yaşam standartlarınızı korumanız ve hayatınızı sürdürebilmeniz için karşılığında para kazandığınız bir eylem. Bu tanımlamadan sonra sizin de hak vereceğiniz üzere hakkında çok da konuşulmasına gerek yok sanki, ne dersiniz? Ben bir dizi karakterinden akıl almam diyenlere ufak bir uyarımız var. Beyler, bu adam işini biliyor.

BİZE ULAŞIN