007 ’un Türk tutkusu

Daha önce 3 filmi İstanbul’da çekilen James Bond’un 2019’da vizyona girecek projesi için Calala Adası tercih edildi. Dünyanın en pahalı tatil yeri olarak gösterilen ve sahibi Türk olan ada için 5 haftalık rezervasyon yapıldı.

Kasım 2019'da vizyona girecek olan 'un 25. filmi için merak hazırlıkları tamamlandı. Başrolünde yine Daniel Craig'in oynayacağı filmin en önemli çekimleri Karayipler'deki, 'nda gerçekleştirilecek. Adanın sahibi Türk işadamı Timuçin Avni, "James Bond filminin adamızda çekilecek olması hoşumuza gitti. Bond filmleri, dünyanın her noktasında izleyicisi olan özel bir seri. Calala Adası, elbette Bond filminden önce de herkes tarafından bilinen bir yer. Ancak adadaki çalışanlarımız, film ekibini karşılamak için hazır" dedi.

Haftalık ücreti 1 milyon 260 bin dolar olan adayı 5 hafta kiralayan Bond ekibi, 6 milyon 300 bin doları nakit ödedi. Daha önce de 3 James Bond filmi Türkiye'de çekilmişti. Başrolünü Sean Connery'nin oynağı 1969 yapımı Rusya'dan Sevgilerle, 1999 yapımı olan ve başrolünde Pierce Brosnan'ı izlediğimiz Dünya Yetmez ve son olarak Daniel Craig'in Bond karakterini canlandırdığı Skyfall, Türkiye'de çekilmişti.

James Bond efsanesinin 53 yıllık tarihinde en pahalı yapım 6 Kasım 2016'da vizyona girmişti. 300 milyon dolar bütçeli 'Spectre' filminde başrolde son kez Daniel Craig vardı. Filmin bugüne kadar yarattığı ekonomi ise 10 milyar doları buldu. 24 filme 1.6 milyar dolar harcanırken, 23 filmin hasılatı 6.2 milyar doları buldu. 1.2 milyar dolarlık DVD satışı ile 550 milyon dolarlık kitap satışı efsanenin büyümesini sağladı. James Bond'un lisanslı ürün geliri ise 375 milyon doları buldu.

BİZE ULAŞIN