Ayvazovski’ye 3 milyon lira

Deniz ve İstanbul manzaralarıyla tanınan Rus ressam Ayvazovski’nin “Fırtına” isimli tablosu Çekya’da düzenlenen açık artırmada 3 milyon liraya el değiştirdi.

Çekya'nın başkenti Prag'da düzenlenen bir açık artırmada İstanbul'a dair manzara resimleriyle de tanınan Ermeni asıllı Rus ressam Ivan Ayvazovski'nin "Fırtına" isimli tablosu 15 milyon Çek korunasına (yaklaşık 2 milyon 638 bin TL) satıldı. Eserin satış fiyatı vergilerle birlikte 3 milyon TL oldu. Arthouse Hejtmanek müzayede evinin temsilcisi Jana Bryndova, Ayvazaovski'nin 1898 tarihli tablosunun özel koleksiyonlarının bir parçası olduğunu söyledi. Rus haber portalı TASS adı açıklanmayan alıcının Rusya'dan bir koleksiyoner olduğunu bildirdi. Bryndova, bu yıl ünlü Ayvazovski'nin 15 eserinin satıldığını açıkladı. Ressamın resimlerinin üçte ikisinin el değiştirdiği belirtiliyor.

Kırım'ın liman şehri Feodosya'da dünyaya gelen Ayvazovski Çar I. Nikolay'ın teşvikiyle 16 yaşındayken St. Petersburg Akademisi'nde eğitim görmeye başladı. İstanbul'a ilk kez 1845'te gelen Ayvazovski Sultan Abdülmecid'in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları hazırladı. İstanbul'a toplamda dört kez gelen ressam, Sultan II. Abdülhamid'e iki tablo hediye etti. Ünü dünyanın dört bir yanına yayılan Ayvazovski, 2 Mayıs 1900'de doğduğu yer olan Feodosya'da hayata veda etmişti.

BİZE ULAŞIN